Jako každý rok, také letos začíná čas „dušiček“, kdy  lidé začínají ve větší míře  navštěvovat hřbitovy k uctění památky zesnulých. Bohužel i na těchto pietních místech je páchána trestná činnost.

Většina z nás chodí hroby uklízet a zdobit, ale i u této aktivity je nutné být obezřetný a vnímavý. Často se stává, že jsme zaneprázdnění zdobením hrobů a nevěnujeme pozornost svým osobním věcem. Policie každoročně řeší případy krádeží věci, například kovové sošky, kříže, urny či různé ozdobné doplňky nebo také poškození náhrobků. A z těchto důvodů se policie zaměří na veřejný pořádek, především v okolí hřbitovů a přilehlých parkovišť.

Své věci mějte stále u sebe a na očích a nedávejte pachatelům šanci!!!

Řidiči pozor!

Právě v tuto dobu vyráží na hřbitovy větší množství lidí. Není to jen 2. listopadu, který připadá Památce zesnulých. Několik dní před tímto datem lidé jezdí totiž hroby upravovat a zdobit. Proto v tyto dny by řidiči měli být zvláště obezřetní, provoz může houstnout a také se na cestách mohou objevit tzv. „sváteční řidiči“. Těmto řidičům tak přezdíváme z důvodu, že vyráží do ulic nepravidelně, jednou za čas a nejsou tak zběhlí v běžné silničním provozu.

Chtěli bychom apelovat na řidiče, aby byli k sobě obezřetní, ohleduplní a trpěliví, tímto chováním mohou předejít komplikacím, které mohou nastat!!!

Parkování – nenechávejte své věci v autě!

Co se týče parkování, i zde platí heslo „Auto není trezor“. Tzn., nenechávejte žádné věci ve svých vozidlech. Jedná se mnohdy o pár vteřin, kdy si pachatel vytipuje auto a vykrade ho. Může ho lákat např. i prázdná taška či bunda a zkusí danou věc odcizit. V tom případě je škoda na majetku vozidla vyšší než samotná věc.

Všechny věci z auta si s sebou vezměte nebo je uschovejte například do kufru či jiných přihrádek ještě nejlépe před jízdou!!!

Buďte vidět!

V této době bychom chtěli upozornit také na viditelnost, jelikož památka zesnulých připadá na začátek listopadu. V tuto dobu se dříve stmívá a někteří lidé chodí na hřbitovy pěšky.

Doporučujeme v tomto případě nosit na sobě reflexní prvky a být vidět.

Doplňky z reflexních materiálů je nejlépe umístit na pohyblivých částech těla, ideálně nad zápěstím a nad kotníkem.

Nespoléhejte, že na hřbitovech nemůže dojít k žádné majetkové újmě, drzost pachatelů nezná hranic, a proto buďte vnímaví a obezřetní!

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje

oddělení prevence

nprap. Mgr. Bc. Lenka Stočes Hubertová

Ministerstvo životního prostředí rozhodlo o poskytnutí finančních prostředků domácnostem, které byly zasaženy povodní od 12. 9. 2024.

Informujeme občany, že sběrný dvůr obce Baška má od 1. 10. do 31. 3. zimní provoz. Tzn. Pondělí - Sobota od 8 - 12 hod., ve středu do 16 hod. Více informací na stránce Sběrný dvůr.

V souvislosti s povodní bude Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zajištěná možnost bezplatné kontroly jakosti vody u individuálních vodních zdrojů, tj. studní na území Moravskoslezského kraje.

Informujeme občany, že volby do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek 20. září 2024 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 21. září 2024 od 8:00 hodin do 14:00 hodin.

Nepotřebné pytle s pískem vracejte, prosím, pouze na SBĚRNÉM DVOŘE v obvyklou provozní dobu.

Starosta obce Baška otevřel evakuační místo pro obyvatele obce, které se nachází v budově Školičky v Hodoňovicích čp. 100 naproti Hostince u Čendy. V případě zájmu o dočasný azyl nebo krátkodobé ubytování v tomto centru, prosím, volejte tel. 733 525 991 p. Karla Bernátková.

Škody z povodní je ideální vyfotit, nebo rovnou zavolat likvidátora. Vyplývá to z doporučení na stránkách České asociace pojišťoven.

V rámci protipovodňových opatření bude Obec Baška poskytovat svým občanům pytle s pískem. K vyzvednutí budou od čtvrtku 12. září od 10 hodin na parkovišti za Kulturním domem v Bašce.

Po dvou měsících odpočinku, užívání si radostí léta u vody, na kole, v horách či u prarodičů začaly školákům opět učební povinnosti.