Kulturní akce pořádané obcí Baška nebo spolky působící na území obce Baška naleznete v kalendáří kulturních akcí.

Už jste někdy byli na plese, kde vás vítali oslovením „dobrou noc“? Ne? Tak to jste nebyli na Vesnickém pyžamovém bále, který pořádal Čendaspolek 14. ledna 2023 v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích.

Letos byla situace k „Silvestrovskému výplazu“ na Čupek příznivá po všech stránkách – žádné pandemické omezení, žádný sníh, terén sice trochu blátivý, ale sluníčko a na teploměru příjemných téměř jarních deset stupňů! To pojali Laši a Lašky z celého okolí jako výzvu a nejvyšší kopec Metylovické hůrky vzali před polednem útokem. Přicházeli ze tří stran – prženské, metylovické a hodoňovické, pěšky, ale i koňmo, s dětmi na zádech i v kočárcích! A kolik jich asi bylo? Kolem pětistovky? Tak nějak…

21 soutěžních výrobků bojovalo o nejlepší vánoční cukroví v rámci 12. ročníku (ne)tradičního pečení, které se pod taktovkou Čendaspolku konalo 5. listopadu 2022. První listopadovou sobotu to v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích vonělo jako o Vánocích, protože na letošní rok padlo téma vánoční cukroví.

Ne nadarmo je krmáš v jiných krajích nazýván  - hody či posvícení, o čemž se mohli přesvědčit návštěvních hodoňovického krmáše. Tady si v Hostinci U Čendy 15. října pochutnali na šťavnaté kachně s červeným zelím a kynutým knedlíkem a zároveň se pobavili při hudební produkci kapely Bacardi, která nenechávala při svém hraní přítomné dlouho sedět. Přicházeli na parket rozvlnit svá těla, protáhnout se a mnohdy si i zazpívat.

Sice skoro podzimní, ale přesto nádhernou slunnou sobotu mohli mnozí strávit na přehradě Baška, kde se 3. září 2022 konal tradiční Gulášfest pořádaný Bašťanským spolkem ve spolupráci s obcí Baška. Letošního dvanáctého ročníku se účastnilo 15 soutěžních týmů, které šly do pomyslného boje o nejlepší kotlíkový guláš.

Baškohrátky 2022 se konaly netradičně v červnu, a to v sobotu 18. 6. 2022. Jejich patnáctý ročník byl tradičně na přehradě Baška. Počasí bylo doslova žhavé, teplota atakovala neskutečných 35 °C, což bylo až, až a mnoho návštěvníků tak ocenilo, že jsou právě na přehradě.

6. ročník Beskydských her bez hranic proběhl 4. června 2022 v Kunčicích pod Ondřejníkem a zástupci naší obce soutěžili v různých disciplínách s ostaními obcemi jako Bílá, Ostravice, Janovice, Frýdlant nad Ostravicí, Staré Hamry, Lhotka pod Ondřejníkem a Místní akční skupina Frýdlantsko-Beskydy.

Krásný slunečný den, přátelská atmosféra a pohodové zázemí Hostince U Čendy a jeho okolí – všechny tyto indicie se podepsaly na tradičním Dni dětí, tentokráte s přízviskem „sportovní“. Účast 120 dětí s rodiči, ale mnohdy i prarodiči, způsobila v Hodoňovicích první červnové odpoledne neobvyklé „hemžení“ lidiček…

Poslední květnové sobotní odpoledne proběhl na prostranství pod přehradou Baška Den obce, kde se představily místní spolky, umělci, přijela i Charita Frýdek-Místek a Podané ruce. Ani občasný doslova aprílový deštík nepokazil pohodovou atmosféru, která zde panovala. Místní občané, mnohdy se svými přespolními známými, tady jistě našli spoustu dobré zábavy a chutného domácího občerstvení. Vše bylo proloženo množstvím informací o obci, spolcích atd. - prezentováno na velkoplošné obrazovce.

Přesto, že se vše událo právě 1. dubna, nešlo o žádný žert v aprílovém duchu. To Retro zábava rozproudila život v místním kulturním domě. Bašťanský spolek uspořádal tradiční oblíbenou taneční Retro zábavu.