Kulturní akce pořádané obcí Baška nebo spolky působící na území obce Baška naleznete v kalendáří kulturních akcí.

V sobotu 10. února proběhl v Hodoňovicích 15. ročník Hodoňovického masopustu, kterému přálo slunečné počasí.

Sezóna plesů a maškarních bálů začala a nejinak tomu bylo i v Hodoňovicích. V neděli 28. ledna proběhl tradiční Dětský karneval v Hostinci U Čendy a bylo opravdu veselo.

Večer plný tance, hudby a neopakovatelné atmosféry oživil kulturní dům v pátek 19. ledna 2024 v rámci 22. ročníku Plesu obce Baška. Tato vyprodaná událost se stala centrem společenského dění, kde se místní obyvatelé a návštěvníci setkali na tanečním parketu. Kapele Alfa Orchestra a DJ Tom Hanzl se podařilo publikum udržet na nohou až do ranních hodin.

Tuž vitajtě – važene a ctěne Ľašky, važeni Ľaši, susedě, susedky, všecy dobři ludě. Zdravim cely velky ľašsky narod na Moravě, ve Slezsku, na Kysucach, v Haliču, v Praze a aji na tym celym Božim světě! Zasej se schazame na tym naším Ľašskym Řipu, keremu ludovo pravime Čupek. Lučime se ze starym rokem, a ten novy za chvilu uvitame. Tuž ten stary, rok včil čistym palenym truňkem splachněm, Radkem zapijem... Zdruv!“

Venku nám krásně nasněžilo, obecní stromečky byly rozsvíceny a Mikuláš, čert a anděl dorazili do Hostince U Čendy, aby se opět zeptali vašich ratolestí, jak si celý rok počínaly a zda byly hodné. Před 15. hodinou se začal sál hostince pomalu plnit zvědavými dětmi v doprovodu rodičů i prarodičů. Některá dítka se těšila, jiná bála. To podle stavu svého svědomí.

I letos se přišla spousta Bašťanů naladit na adventní čas. V sobotu 2. prosince 2023 proběhlo sváteční rozsvícení stromečku, tentokrát v Hodoňovicích, které přikrášlil bohatý doprovodný program.

Již 13 let se začátkem listopadu v nedělní odpoledne sejdou v Hostinci U Čendy milovníci dobrého jídla, aby mohli vzájemně porovnat své kulinářské dovednosti. Každým rokem má tato soutěž své téma, kterému je věnována. V letošním roce se tak stalo 5. listopadu a téma bylo nádherně voňavé -  chléb a pomazánky, což přilákalo ohromné množství lidí.

Druhá říjnová sobota, pečená kachnička s červeným zelím a kynutým knedlíkem, pivo, víno i něco tvrdšího k pití, živá muzika, překvapení večera a vesnická tombola. Ano, i letos se v Hostinci U Čendy slavil krmáš. A společně s 635. výročím založení obce Hodoňovice to byla sláva dvojitá.

V pátek 8. září 2023 brzy ráno vyrazil autobus s přibližně šedesátkou cestujících na třídenní zájezd obce Baška, který byl směřován do jižní části Moravy, a to do oblasti Zlínska a okolí přehrady Nové mlýny. Ráda bych tímto článkem přiblížila, co vše jsme v průběhu zájezdu navštívili, co jsme měli možnost shlédnout.

V sobotu 2. září se na přehradě Baška konal 13. ročník tradiční akce GulášFest 2023, kterou pořádal Bašťanský spolek. Třináct týmů se sešlo, aby připravilo kotlíkový guláš z různých druhů masa, a to výhradně na místě. Celý den byl poznamenán soutěživou atmosférou, překvapeními a dobrým jídlem.