Kulturní akce pořádané obcí Baška nebo spolky působící na území obce Baška naleznete v kalendáří kulturních akcí.

V pátek 8. září 2023 brzy ráno vyrazil autobus s přibližně šedesátkou cestujících na třídenní zájezd obce Baška, který byl směřován do jižní části Moravy, a to do oblasti Zlínska a okolí přehrady Nové mlýny. Ráda bych tímto článkem přiblížila, co vše jsme v průběhu zájezdu navštívili, co jsme měli možnost shlédnout.

V sobotu 2. září se na přehradě Baška konal 13. ročník tradiční akce GulášFest 2023, kterou pořádal Bašťanský spolek. Třináct týmů se sešlo, aby připravilo kotlíkový guláš z různých druhů masa, a to výhradně na místě. Celý den byl poznamenán soutěživou atmosférou, překvapeními a dobrým jídlem.

Na různých místech se v Bašce v průběhu prázdnin konalo 5x promítání letního kina. Obec Baška v letošním roce obohatila prázdninový kulturní program promítáním českých komedií pod širým nebem.

V pátek 21. července hrála cimbálová muzika Slifka k dobré prázdninové náladě – a nejen to – i k tanci a k oživení si lidových písní, na jejichž texty se pomalu zapomíná.

Přiblížit dětem branné disciplíny, práci vojáků, vyzkoušet si jejich výstroj a vybavení nebo se posadit za volant vojenské tatry, to vše čekalo na více jak šedesátku dětí příměstského táboru v Kunčičkách u Bašky. V úterý 12. července si vojáci Krajského vojenského velitelství Ostrava pro malé táborníky připravili 8 branných disciplín a nechyběla také armádní technika.

Kdy naposledy jste cvrnkali kuličky? Trefovali čáru, skákali panáka či gumu, chodili na chůdách, hráli školku s míčem, přebírali provázek, házeli na cíl, skákali přes švihadlo nebo se trefovali tenisákem do hokejové brány? Ne všechny dnešní děti znají hry, které venku hrávali jejich rodiče. V neděli 4. června si na tradičním Dni dětí v Hodoňovicích mohli přesně tyto, pro některé dospělé běžné disciplíny, vyzkoušet děti nejen z naší obce. A že jim to občas dalo zabrat!

V sobotu 27. 5. 2023 proběhl tradičně pod názvem Baška na Bašce Den obce Baška, který byl také oslavou 85. výročí založení TJ Sokol Baška.

V sobotu 13. května se téměř dvě stě účastníků (bez dvou), vydalo na tradiční pochod kolem Bašky, který si již několik let nese svůj název Okolo Bašky cestička. Letošní trasa nebyla až tak okolo Bašky, resp. po jejich katastrálních hranicích, ale vedla více středem obcí, přesto její délka čítala 14 km.

Dne 6. 5. 2023 v 18:00 hodin proběhl v Kulturním domě (KD) Baška Výroční koncert Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška (LSPS Baška) aneb Starci na chmelu. Sbor oslavil 70 let od svého vzniku. A musím říct, že to bylo velkolepé!

Hity od let šedesátých, po ty z počátku tohoto tisíciletí, zněly kulturním domem v Bašce v pátek 31. března 2023. Bašťanský spolek zde pořádal tradiční a oblíbenou Retro zábavu.