Kulturní akce pořádané obcí Baška nebo spolky působící na území obce Baška naleznete v kalendáří kulturních akcí.

V sobotu 27. 5. 2023 proběhl tradičně pod názvem Baška na Bašce Den obce Baška, který byl také oslavou 85. výročí založení TJ Sokol Baška.

V sobotu 13. května se téměř dvě stě účastníků (bez dvou), vydalo na tradiční pochod kolem Bašky, který si již několik let nese svůj název Okolo Bašky cestička. Letošní trasa nebyla až tak okolo Bašky, resp. po jejich katastrálních hranicích, ale vedla více středem obcí, přesto její délka čítala 14 km.

Dne 6. 5. 2023 v 18:00 hodin proběhl v Kulturním domě (KD) Baška Výroční koncert Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška (LSPS Baška) aneb Starci na chmelu. Sbor oslavil 70 let od svého vzniku. A musím říct, že to bylo velkolepé!

Hity od let šedesátých, po ty z počátku tohoto tisíciletí, zněly kulturním domem v Bašce v pátek 31. března 2023. Bašťanský spolek zde pořádal tradiční a oblíbenou Retro zábavu.

Oslavy, které předcházejí velikonočnímu půstu – s názvem ostatky, popravky, fašank, končiny – u nás nejčastěji masopust – s pestrostí masek a bujarým veselím, proběhl 18. února 2023 v Hodoňovicích.

My, dospěláci, víme, že v zimním čase probíhá bálová sezóna, chodíme se bavit s přáteli na plesy, večírky, tancovačky či jiné společenské akce. A děti? Ty přece nezůstanou pozadu! I pro ně připravil hodoňovický Čendaspolek na poslední lednovou neděli Dětský karneval.

Už jste někdy byli na plese, kde vás vítali oslovením „dobrou noc“? Ne? Tak to jste nebyli na Vesnickém pyžamovém bále, který pořádal Čendaspolek 14. ledna 2023 v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích.

Letos byla situace k „Silvestrovskému výplazu“ na Čupek příznivá po všech stránkách – žádné pandemické omezení, žádný sníh, terén sice trochu blátivý, ale sluníčko a na teploměru příjemných téměř jarních deset stupňů! To pojali Laši a Lašky z celého okolí jako výzvu a nejvyšší kopec Metylovické hůrky vzali před polednem útokem. Přicházeli ze tří stran – prženské, metylovické a hodoňovické, pěšky, ale i koňmo, s dětmi na zádech i v kočárcích! A kolik jich asi bylo? Kolem pětistovky? Tak nějak…

21 soutěžních výrobků bojovalo o nejlepší vánoční cukroví v rámci 12. ročníku (ne)tradičního pečení, které se pod taktovkou Čendaspolku konalo 5. listopadu 2022. První listopadovou sobotu to v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích vonělo jako o Vánocích, protože na letošní rok padlo téma vánoční cukroví.

Ne nadarmo je krmáš v jiných krajích nazýván  - hody či posvícení, o čemž se mohli přesvědčit návštěvních hodoňovického krmáše. Tady si v Hostinci U Čendy 15. října pochutnali na šťavnaté kachně s červeným zelím a kynutým knedlíkem a zároveň se pobavili při hudební produkci kapely Bacardi, která nenechávala při svém hraní přítomné dlouho sedět. Přicházeli na parket rozvlnit svá těla, protáhnout se a mnohdy si i zazpívat.