Stará pranostika říká: V září úl zavři. Skončilo podletí a včelám i včelařům nastává druhá etapa včelařského roku, včelařský podzim a zima. Včelky v tuto dobu dosbírají, co kde ještě najdou, doplní nektar a pyl. Matka již neplodí nebo plodí jen málo, celé včelstvo potřebuje klid, aby se mohlo řádně připravit na zimu. Včelařům práce na včelnici ubývá, vše je ve znamení léčení, krmení včelstev, uklízení a celkového zklidnění. Včelaři mají více času a vymýšlí :-)… A tak si vymysleli oslavu zakončení letošní včelařské sezony uspořádáním Včelařského dne v areálu Včelařské naučné stezky v Bašce na Skalkách.

I Bašťanský spolek využil výzvy Program rozvoje venkova, kterou vyhlásila Místní akčnískupiny (MAS) Frýdlantsko-Beskydy z.s.,a podal žádost s názvem Materiálně-technickézázemí Bašťaského spolku pro pořádání kulturních akcí.

Místní akční skupina (MAS) Frýdlantsko-Beskydy z.s., která je iniciátorem výzev pro rozvoj obcí, místních podnikatelů i různých neziskových organizací v našem regionu, jež mají sloužit k rozvoji venkova cestou zapojení místních subjektů, vyhlásila i v loňském roce několik zajímavých výzev. Této příležitosti se chopil i hodoňovický Čendaspolek, kdy podaný projekt – Zvýšení kvality kulturních a společenských akcí v Hodoňovicích - pokryje 80% nákladů. O jaký projekt se jedná?

Červen bývá již předzvěst letních prázdnin. Někdo odletí na dovolenou, někdo pojede stanovat k prarodičům, někdo bude sportovat. Ale konec školního roku je pro každého školáka hlavně časem odpočinku a očekávání, co přinesou dva měsíce volna. 

Mladí hasiči za sebou mají plno zážitků, dobrodružství a soutěží.

 V sobotu 12. března se společně i s rodiči vydali na Ondřejník. Vyrazili ráno vlakem do Frýdlantu n./Ostr. a odtud pohodovým tempem s prvními jarními paprsky v zádech a místy zbytky sněhu pod nohama vystoupali k roubence.

V sobotu 16. října se mladí hasiči z Bašky po dlouhé pauze zúčastnili soutěže Závodu požární všestrannosti 2021. Konala se v Zelinkovicích a Bašku reprezentovaly dvě mladší družstva a jedno starší.

S blížícím se koncem roku, bych Vás rád seznámil se všemi aktivitami rybářského kroužku Baška, které proběhly nebo ještě proběhnou v roce 2019, a nastínil aktivity v následujícím roce. Na úvod bych rád uvedl, že po opětovném obnovení práce místní skupiny rybářů v Bašce v oblasti péče o děti a mládež jsme v roce 2018 začali vychovávat dva nové členy, Jakuba a Filipa. Po velmi zdařilém Dni otevřených dveří, který se konal 6.4. 2019, přibyl do naší skupiny další kamarád z Hodoňovic – Honza. Toto trio se úspěšně účastnilo všech tří dětských rybářských závodů, které každoročně pořádá Místní organizace Frýdek-Místek.

Další návštěvní den v rámci projektu ,,Baška dětem“ proběhl dne 6. dubna 2019 tentokrát u rybářů. Sobotní počasí si spíše pochvalovaly ryby než děti, přesto tento den přilákal spoustu z nich a hlavně mladé nadšence o rybářství, kteří chtějí trávit volný čas s prutem u vody.

Sednout si do zásahového vozidla, zasoutěžit si, zhlédnout veškeré vybavení a získat povědomí o práci dobrovolných hasičů, tak vypadal den otevřených dveří u jednotky dobrovolných hasičů Baška. První den otevřených dveří v rámci projektu Baška dětem proběhl v pátek 8. března 2019.

Obec Baška ve spolupráci s jednotlivými spolky pro vás připravila nový projekt ,,Baška dětem“, který nabízí spoustu možností, jak naplnit volný čas všech dětí v naší obci. Cílem tohoto projektu je rozvíjet aktivity pro místní mládež, která je vystavena riziku současných sociálních nástrah.