První květnové dny se kvapem blíží a my si letos již po osmdesáté budeme připomínat výročí osvobození tehdy ještě samostatných obcí Baška, Kunčičky u Bašky a Hodoňovice.

Jakmile se Baška, Kunčičky i Hodoňovice probudily do dne 2. května 1945, jejich občané jistě netušili, co vše se dokáže za následující tři dny stát. „Z nebe padal déšť a lidé s hrůzou očekávali, co se stane dále. Bylo to hrozné. Sovětské miny a granáty vybuchovaly neustále a dopadaly do německého pásma. Muži v ruském pásmu pomáhali Rudé armádě, kde bylo jen třeba. Tím počal boj o naši vesnici, který trval od 2. května odpoledne do 5. května 3 hodin ráno,“ zaznamenal tehdy počátek i průběh tuhých bojů o Bašku tehdejší kronikář obce Bedřich Fišer.

Z tří obcí tvořících dnešní municipalitu dopadly události postupující fronty nejtěžší vahou právě na Bašku. Urputné boje po sobě zanechaly nespočet nejen poškozených, ale také zcela zničených domovů, zahrad, stodol i usedlostí a připravily o život také 20 sovětských vojáků, 9 občanů Bašky a jednoho obyvatele Kunčiček.

2025 pietni akt 03

Foto: Ozbrojený muž prochází v Bašce kolem čp. 49 a čp. 47, květen 1945, Archiv obce Baška

Přijďte společně se zástupci obce Baška uctít tichou vzpomínkou či drobným gestem památku těch, kteří před osmdesáti lety přinesli naší obci svobodu za cenu nejvyšší, ale i těch, které události válečných let zanechaly bez blízkých, bez jistot a v mnoha případech i bez střechy nad hlavou.

V pondělí 5. května v 10:00 proběhne u pomníků padlých v obci (v Bašce před budovou ZŠ, v Kunčičkách u Bašky před budovou MŠ a v Hodoňovicích před Hostincem U Čendy) pietní akt kladení věnců a kytic.

Následně vás srdečně zveme k návštěvě výstavy Když kvetly šeříky v prostorách obecní knihovny (přízemí OÚ Baška), která fotografiemi i unikátními dobovými předměty připomíná válečné i poválečné události v naší obci. Tuto výstavu doplní ve čtvrtek 15. května od 17:00 doprovodný program – beseda Cestami odboje se zástupci neziskové organizace Paměť národa Moravskoslezský kraj a členy Jednoty Československé obce legionářské Ostrava I, během níž se návětěvníci seznámí s osudy vybraných veteránů. Prostřednictvím autentických svědectví, uchovávaných v databázi Paměti národa, dobových fotografií, dokumentů, nebo také stejnokrojů a výzbroje mohou zájemci nahlédnout na to, jak vypadal zápas Čechoslováků za národní osvobození v letech 1939-1945.

2025 Plakat kdyz kvetly seriky

Pokud byste se rádi připojili k oslavám výročí osvobození nejen naší obce, ale celého Československa, můžete se také zapojit do kampaně vyhlášené Ministerstvem obrany ČR ve spolupráci se Spolkem pro vojenská pietní místa, Vojenským historickým ústavem v Praze, Vojenským ústředním archivem a Československou obcí legionářskou s názvem #80let. Stačí vám pouze se na okamžik zastavit na pietním místě, u válečného hrobu či u pamětní desky, položit květinu či zapálit svíčku, daný moment zaznamenat fotografií a sdílet na sociálních sítích s hashtagem #80let.

Pro více informací doporučujeme navštívit web Válečné hroby a pietní místa:

https://valecnehroby.mo.gov.cz/aktuality/kampan-80let-kazde-misto-ma-svuj-pribeh

2025 pietni akt 06

2025 pietni akt 01