Aktuality

V pátek 27.11.2020 proběhne v Bašce netradiční rozsvěcování vánočního stromu - ONLINE. Rozsvěcování proběhne paralelně také v Kunčičkách a Hodoňovicích. Vzhledem k opatření vlády ČR bude celá akce přenášena živě. Občané ji budou moci sledovat od 17:00 pomocí odkazu a webu obce Baška a na Facebooku obec Baška jako online přenos. Zůstaňte prosím doma, sledujte živý přenos, respektujte nařízení vlády o shromážďování osob.

Ve vestibulu obecního úřadu v Bašce bude od pátku 27. 11. 2020 k vidění dřevěný bašťanský betlém od Štefana Danieloviče.  

Na Úřední desce obce Baška byl zveřejněn Návrh rozpočtu obce Baška pro rok 2021 a Návrh střednědobého výhledu rozpočtu obce Baška pro rok 2022-2025.

V Česku byl prodloužen nouzový stav do 12. prosince 2020 .

Zákaz vycházení platí nyní až od 23:00 do 04.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibyla cesta zpátky do místa bydliště.

Na veřejně přístupných místech se může scházet 6 osob Nově je možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob.

Možný je také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob.

Obecní úřad v Bašce je vzhledem k prodloužení nouzového stavu do 12.12.2020 stále do odvolání otevřen pro veřejnost pouze v pondělí 12:00-17:00 a v středu 12:00-17:00.

Po dobu nouzového stavu, bude mandlovna uzavřena. Nouzový stav je prodloužen do 12.12.2020.

Školy

Ve středu se do škol vrátí první a druhé třídy základních škol a žáci speciálních škol. Roušky budou povinné (s výjimkou speciálních a mateřských škol) po celou dobu výuky, ale i ve společných prostorách.

Ve třídách se bude muset také pravidelně větrat, a to i během výuky.

Pro 1. a 2. třídy se obnoví družiny. V provozu budou i školní jídelny. Hudební a tělesná výchova nebude. Pro ostatní žáky základních a středních škol budou možné prezenční individuální konzultace.

Ministerstvo zdravotnictví České republiky doporučuje omezení sociálních kontaktů.

V rámci situace v letošním roce se Moravskoslezský kraj rozhodl podpořit obyvatele Moravskoslezského kraje při změně jejich zaměstnání. Projekt Moje místo v MSK má za cíl pomoct lidem při změně v jejich profesním životě a zároveň najít řešení pro firmy, které své zaměstnance musí propustit nebo naopak mají zájem o nové pracovníky.

Každý jdeme životem s nějakou výzvou. Pro děti a mladé lidi se zdravotním postižením a jejich rodiny je životní výzvou jejich nelehká situace. Středisko VÝZVA jim již 18 let pomáhá překonávat překážky, aby mohli žít běžným životem. Dětem a mladým lidem se zdravotním postižením pomáhá žít životem, který se podobá běžnému životu jejich vrstevníků, nabízí jim nové možnosti a zkušenosti a překonává s nimi znevýhodnění, které jim jejich situace přináší.  Pečující rodiny podporuje, provází a pomáhá jim zvládat náročnou péči a těžkou životní situaci.

Rodinný průvodce

Firma Sestřička má základnu v Praze a po celé ČR vzniklo několik poboček, které zajišťují zdravotní péči u klientů v domácím prostředí. Často si nás lidé zaměňují s pečovatelskou službou, se kterou sice spolupracujeme, ale jejich péče se od naší liší. Práce pečovatelek spočívá v zajištění osobní hygieny klienta, úklidu, zajištění stravy apod. a jejich péče je hrazena samotným klientem.