Baška dětem logo

Zmiňovaným projektem chceme všem předškolákům a školákům představit rozsáhlý potenciál a možnosti pravidelných kroužků a zálib v obci. Předchozí i současné generace místních jsou pokračovateli tradičních zájmových aktivit, které jsou spjaté s naší obcí. Vychovávejme si proto další následovníky a současně na ně předávejme odkaz bašťanského vlastenectví. Včelař, rybář, hasič, holubář, fotbalista, myslivec a mnoho dalších aktivit čeká na vaše děti. Dětem se budou věnovat odborníci s dlouhodobými zkušenostmi v daném oboru.

Dále připravujeme realizaci příměstského tábora a zajímavé upomínkové předměty pro děti. Projekt „Baška dětem“ představí v pravidelných intervalech v bašťanském Zpravodaji jednu možnou aktivitu pro děti v rámci dne otevřených dveří. Dále už pak bude záležet na Vás, zda kroužek budete navštěvovat pravidelně, nebo zkusíte jinou zálibu. Můžete navštěvovat i více zájmových aktivit současně. Během dnů otevřených dveří Vám jednotliví zástupci poskytnou bližší informace o pravidelných účastech ve vybraném kroužku. Důležitá je také komunikace s vámi, proto veškeré informace rádi zodpovíme na emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..


Související články projektu Baška dětem

TÁBOR BAŠKA Cesta kolem světa 2022

Rok se s rokem sešel a vedle občerstvení U Lesa opět vyrostl stan a celé zázemí pro další ročník bašťanského tábora. V pondělí 11. 7. jsme tak mohli společně s Willym Fogem, Barnabášem a princeznou Romy přivítat první skupinu Cestovatelů kolem světa.

Číst dál …

Akční mladí rybáři

Každoročně pořádá Český rybářský svaz, místní organizace Frýdek-Místek, dětské závody pro členy rybářských kroužků, které tato organizace sdružuje (Morávka, Dobrá, Frýdek, Místek, Palkovice a Baška). Celkem děti závodí na třech lokalitách. Z každého utkání je vyhlášeno 1., 2. a 3. místo. Na posledních závodech je pak vyhlášen i celkový vítěz ze všech závodů. To už je poměrně silná motivace jednak se účastnit každého ze sobotních klání a jednak pokusit se prodrat mezi ty nejlepší.

Číst dál …

Pohádková cesta kolem Bašky

 V sobotu 11. června se obloha zbarvila do krásné modré oblohy, na kterou vykouklo sluníčko v celé své kráse a SDH Baška začala připravovat vše na druhý ročník Pohádkové cesty kolem Bašky.

Číst dál …

Mladí hasiči - Hra Plamen

Mladí hasiči mají za sebou úspěšnou, a také náročnou sobotu 21. května. Zúčastnili se závěrečného kola Hry Plamen - posláním této hry je rozvíjet všeobecné dětské znalosti, vědomosti a dovednosti v oblasti požární ochrany.

Číst dál …

Mladí hasiči v akci

Mladí hasiči za sebou mají plno zážitků, dobrodružství a soutěží.

 V sobotu 12. března se společně i s rodiči vydali na Ondřejník. Vyrazili ráno vlakem do Frýdlantu n./Ostr. a odtud pohodovým tempem s prvními jarními paprsky v zádech a místy zbytky sněhu pod nohama vystoupali k roubence.

Číst dál …

Součástí projektu Baška dětem je nově baby club Paleček

Narodilo se vám děťátko nebo máte doma batole a chcete mu dopřát zábavný program a nové kamarády? Navštivte baby club Paleček, který nyní funguje pod záštitou projektu Baška dětem.

Číst dál …

Rybářský kroužek informuje

Vážení a milí spoluobčané, rádi bychom Vám v krátkosti poreferovali o bašteckém rybářském potěru, o jeho aktivitách v roce 2021 a plánech na rok 2022. V minulém roce bylo evidováno celkem 15 aktivních členů kroužku. Někteří sice od Petrova cechu uplavali, ale od září k nim přibylo dalších šest nových přírůstků. Musím říct, že uhlídat nyní 18 dětí a navrhnout program pravidelných setkání takovým způsobem, aby zaujal jak šestileté kluky, tak patnáctileté „puboše“, už dá docela zabrat. Přesto je pravidelná účast při pátečních odpoledních seancích nad 70% (statistika za období září 2021 – únor 2022, kdy proběhlo celkem 19 setkání).

Číst dál …

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR BAŠKA

Vážení rodiče, milé děti,

počasí za okny sice ještě léto nepřipomíná, ale nemělo by nám zabránit v těšení se na prázdniny a taky si na ně udělat plány. I v roce 2022 chceme v rámci projektu ,,Baška dětem“ pokračovat v tradici pořádání příměstských táborů. V předchozích dvou ,,covidových“ letech se tábor podařilo uskutečnit a tak i letos chceme věřit, že bude situace příznivá a že se se známými ale i novými tvářemi v areálu kempu přehrady Baška opět setkáme. Máme totiž v plánu vyrazit na Cestu kolem světa!

Číst dál …

Komise pro sport, školství a práci s mládeží informuje

Vážení občané,

chtěl bych Vás i v tomto nelehkém období informovat o činnosti Komise pro sport, školství a práci s mládeží v roce 2021. Přesto, že se na našich plánovaných akcích opětovně podepsala epidemiologická situace a různá proti pandemická opatření, podařilo se nám zrealizovat dnes již tradiční příměstský tábor, dále jsme se zaměřili na podporu jednotlivých kroužků v rámci projektu ,,Baška dětem“. Prioritou komise bylo také řešit nedostatečnou kapacitu Základní školy Baška.

Číst dál …

Mladí hasiči z Bašky na soutěži

V sobotu 16. října se mladí hasiči z Bašky po dlouhé pauze zúčastnili soutěže Závodu požární všestrannosti 2021. Konala se v Zelinkovicích a Bašku reprezentovaly dvě mladší družstva a jedno starší.

Číst dál …

Rybářské soustředění na rybníce Pod lesem

Rybářský kroužek v Bašce zahájil opětovně v roce 2017 svou činností hlavní náplň, kterou je vychovávat malé, menší a nejmenší rybáře. Přestože děti do 15 let již nejsou povinny navštěvovat rybářský kroužek k získání jejich první povolenky, stále je motivuje něco, kvůli čemu se do kroužku rády vracejí. Vzpomínám na doby před asi 20 lety, kdy jsem nejdříve coby rybářský elév, později jako pomocný vedoucí a následně jako vedoucí rybářského kroužku učil své svěřence v prostorách naší malé líhně rybářské poučky a pravidla rybolovu. Sem tam jsme šli chytat a někdy jsme uspořádali menší výlet za hranici našeho revíru nebo rybářského obchodu. Dnešní doba, včetně možnosti sponzoringu a získávání financí na mimoškolní aktivity dětí, nám nabízí daleko větší spektrum aktivit a my rádi tyto možnosti a výzvy přijímáme. I v roce 2021, sice poznamenaném krizovými režimy, restrikcemi a vládními opatřeními, jsme si našli prostor, a i přes tyto mantinely podnikli několik zajímavých akcí. O jedné z nich bude právě tento článek. Z mého pohledu se jednalo o velmi zdařilou akci, při které jsme měli možnost nahlédnout do tajů pro nás zcela nového revíru, kterým je malebný rybník Pod lesem kousek od obce Dolní Suchá. Jeho provozovatelem je pan David Janulek, kovář, truhlář, designér, výtvarník, a především zapálený rybář. V rámci spolupráce nám nabídl v době 20.-22-8. 2021 bezplatný pobyt pro naše rybářské soustředění. Této nabídce jsme samozřejmě nemohli odolat a s radostí ji přijali.

Číst dál …

Příměstský tábor na přehradě Baška - Baška bez hranic 2021

Přibližně za 4 měsíce čekají na všechny školáky prázdniny. Také v roce 2021 chceme v rámci komise pro sport, školství a práci s mládeží navázat na úspěšnou sérii příměstských táborů na přehradě Baška. Jsme si vědomi pojmu pandemie, která nás trápí již od března minulého roku. I když jsou pro děti v obci veškeré aktivity pozastaveny, připravujeme se na realizaci dalšího ročníku příměstského tábora. Nyní budeme situaci pečlivě monitorovat a věřit, že se tábor v letních měsících uskuteční. Děti se mohou těšit na nové bašťanské týpí a bohatý program, viz plakát.

Číst dál …

Komise pro sport, školství a práci s mládeží informuje

Vážení občané,

dovolte mi, abych Vás i v tomto náročném období informoval o činnosti Komise pro sport, školství a práci s mládeží v letošním roce. I když se na našich plánovaných akcích podepsala epidemiologická situace a různá proti pandemická opatření, neztráceli jsme svou vizi a naději. Podařilo se nám zrealizovat několik významných akcí a současně jsme se zaměřili na další rozvoj v následujícím roce.

Dne 3. ledna 2020 se v Hostinci u Čendy uskutečnil Tříkrálový turnaj ve stolním tenise o pohár starostky Obce Baška. Rekordní účast s 60ti hráči nás utvrdila, že ping pong v Bašce žije! S velkým zájmem o stolní tenis v obci rostou také nároky na materiální zabezpečení, proto Obec Baška zakoupila nový ping pongový stůl, který bude sloužit jak dětem, tak i dospělým hráčům.  

Číst dál …

Mladí rybáři získávali zkušenosti v Bašce i na Olešné - kroužky organizované školou se neotevřou

Stále nová opatření a zhoršující se situace v souvislosti pandemii COVID-19 komplikují život také školákům a jejich zájmovým aktivitám. V minulém čísle Zpravodaje jsme vám představili kroužky pro děti organizované jednotlivými spolky. Ty, pokud to situace dovolí, budou probíhat i nadále. Kroužky organizované základní školou se bohužel neotevřou.  

,,Na doporučení Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy České republiky nebudeme v letošním roce otvírat žádné kroužky pro děti organizované školou. Tělocvična Základní školy Baška pro fotbalisty, florbalisty, orientační běh apod. bude k dispozici i nadále,“ uvedla ředitelka bašťanské školy Renata Válková.

Číst dál …

Příměstský tábor v Bašce ovládli indiáni

13. července, pondělí, do našeho indiánského tábořiště, jehož hlavní dominantou jsou dvě velká pravá indiánská teepee, přijíždí skupina téměř čtyřiceti indiánů z kmenů Apačů, Čerokijů, Siuxů a Navahů. Všichni se těší na dobrodružství, která je v následujících dnech čekají. Vše začíná výrobou nezbytných indiánských čelenek a obřadem, během kterého spálí svá civilní jména a přijímají nová, indiánská. Už tedy žádná Karolína, Jakub a Tereza, ale Dlouhý vlas, Velký totem nebo Malá liška.

Číst dál …

Součástí projektu Baška dětem je kroužek orientačního běhu. Přidáš se?

Pro děti z Bašky nabízíme další sportovní aktivitu. Přijď a dozvíš se víc!

Děti se naučí základním znalostem související s tímto sportem a následně budou mít možnost se zúčastnit závodů pořádaných v Moravskoslezském kraji.

Co je orientační běh??

 Orientační běh (OB) je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Při závodě se hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomocí mapy, buzoly a stručného popisu kontrol. O úspěchu v závodě rozhoduje tedy správná orientace a rychlý běh.

Číst dál …

Příměstský tábor na přehradě Baška

Chceš poznat, jak žili skuteční indiáni?

Naučit se jejich dovednostem? Pak pro Tebe máme jedinečnou příležitost, jak si tohle všechno vyzkoušet. Přijď mezi nás do Země nikoho k jezeru Baa, kde Tě již čeká spousta dobrodružství, zážitků a nových kamarádů.

Číst dál …

Rozhovor s Veronikou a Jiřím Karáskovými z Kunčiček u Bašky

V jarních měsících plánujeme představit další aktivity projektu Baška dětem. Pojďme ale nejdřív vyzpovídat další příznivce tohoto projektu, kteří ho finančně podporují.

Manželé Karáskovi jsou rodinou žijící se dvěma syny v Kunčičkách u Bašky. Jiří Karásek žije v obci od raného dětství a rozhodl se zde strávit také dospělou část svého života. Dlouhodobě působí v manažerské pozici a jeho manželka podniká v oboru nemovitostí. Oba jsou aktivními sportovci, milovníci cestování při každé volné příležitosti a své děti vedou k aktivnímu životu a trávení volného času. Jejich zájmem je rozvoj jakékoliv sportovní a volnočasové aktivity pro místní občany a ví, že je potřeba podpořit zejména ty nejmladší a vštěpit jim návyky již od dětství. Projekt "Baška dětem" je pro ně příležitost, jak zúročit své zkušenosti a pomoci tam, kde je to potřeba.

Číst dál …

Baška dětem a rozhovor se Zbyňkem Kozubem - ředitelem ZD Beskyd Palkovice, a.s.

Hasiči mají nové dresy, fotbalisté míče, včelaři mikiny, rybáři absolvovali několik závodů, florbalisté si pochvalují novou tělocvičnu a zájemci o příměstský tábor se již mohou těšit na další.  Projekt Baška dětem nabízí dále spoustu možností. Téměř 150 dětí naší obce si našlo svou zálibu. Aktivity, které nabízí základní škola, využívají další desítky dětí.

Číst dál …

Mladí rybáři hodnotí sezónu

S blížícím se koncem roku, bych Vás rád seznámil se všemi aktivitami rybářského kroužku Baška, které proběhly nebo ještě proběhnou v roce 2019, a nastínil aktivity v následujícím roce. Na úvod bych rád uvedl, že po opětovném obnovení práce místní skupiny rybářů v Bašce v oblasti péče o děti a mládež jsme v roce 2018 začali vychovávat dva nové členy, Jakuba a Filipa. Po velmi zdařilém Dni otevřených dveří, který se konal 6.4. 2019, přibyl do naší skupiny další kamarád z Hodoňovic – Honza. Toto trio se úspěšně účastnilo všech tří dětských rybářských závodů, které každoročně pořádá Místní organizace Frýdek-Místek.

Číst dál …

Robinsoni na Bašce

Je pondělí ráno a hromada trosečníků loví v troskách zbytky ze svých zavazadel...v následujících čtrnácti dnech je čeká dobrodružství na pustém ostrově, musí si postavit novou loď a odplout zpátky domů….kus areálu přehrady v Bašce se na druhou půli července proměnil v ostrov, na kterém 39 dětí pod vedením Robinsona a jeho věrných Pátků prožily krásný kus prázdnin, bravurně zdolaly dva místní vrcholy, hledaly a našly poklad, celý týden získávaly body, které na konci svého putování mohly proměnit ve spoustu dobrot. Tímto děkujeme nejvěrnějším Pátkům Adélce Blahutové, Radaně Otipkové a Kateřině Korbášové za velkou pomoc při přípravě a realizaci celého tábora.

Číst dál …

Děti z Bašky rády hrají florbal

Florbal má v obci svou tradici. Letos tomu bylo deset let, co si první děti přišly zahrát do sokolovny s florbalovou hokejkou a míčkem. V současné době je mezi dětmi florbal velmi oblíben, každou sobotu si do sokolovny přijde zahrát více jak dvacet dětí.

Číst dál …

Mladí rybáři sbírají zkušenosti také na závodech

Zatímco květen a červen představuje pro některé studenty přípravu na zkoušku z dospělosti, mladí rybáři z Bašky se aktivně zapojují do rybářského soutěžení. Místní organizace Frýdek Místek, ve které je organizovaná i baštecká skupina rybářů, každoročně pořádá pro mladé rybáře celkem tři závody na svěřených revírech Olešná a Baška.

Číst dál …

Naši mladí rybáři oslavili začátek prázdnin na rybníku Nebesák

Hlavní akcí pořádanou vedoucími rybářských kroužků Baška, Frýdek a Místek byl čtyřdenní rybářský pobyt na jezeru Nebesák v termínu 9.-12. července, kterého se zúčastnilo celkem 10 dětí v doprovodu čtyř vedoucích jednotlivých rybářských kroužků. Bašťanský potěr byl zastoupen celkem čtyřmi lovci.

Číst dál …

Pořádáme letní příměstský tábor v Bašce

Trosečník

Projekt ,,Baška dětem“, který jsme zahájili v březnu tohoto roku Vám nabízí různé aktivity, jak vyplnit volný čas především ve školním roce. Ale co s časem prázdninovým? Obec Baška pro Vás připravuje letní příměstský tábor, který proběhne na přehradě Baška v termínech 15. 7. - 19. 7. a 22. 7. - 26. 7. 2019. Tématem letošního tábora bude ,,TROSEČNÍK“.

Číst dál …

Rybáři zahájili sezónu, děti z Bašky byly u toho!

Další návštěvní den v rámci projektu ,,Baška dětem“ proběhl dne 6. dubna 2019 tentokrát u rybářů. Sobotní počasí si spíše pochvalovaly ryby než děti, přesto tento den přilákal spoustu z nich a hlavně mladé nadšence o rybářství, kteří chtějí trávit volný čas s prutem u vody.

Číst dál …

Hasiči z Bašky ukázali dětem svou techniku

Sednout si do zásahového vozidla, zasoutěžit si, zhlédnout veškeré vybavení a získat povědomí o práci dobrovolných hasičů, tak vypadal den otevřených dveří u jednotky dobrovolných hasičů Baška. První den otevřených dveří v rámci projektu Baška dětem proběhl v pátek 8. března 2019.

Číst dál …