Rok se s rokem sešel a vedle občerstvení U Lesa opět vyrostl stan a celé zázemí pro další ročník bašťanského tábora. V pondělí 11. 7. jsme tak mohli společně s Willym Fogem, Barnabášem a princeznou Romy přivítat první skupinu Cestovatelů kolem světa.

Během setkání s panem Fogem však byla princezna Romy unesena a ač děti bránily únoscům v odjezdu doslova vlastním tělem, nepodařilo se je zastavit. Willy Fog byl z celé situace velmi nešťastný a poprosil děti o pomoc při hledání jeho manželky. Místo bezstarostných výletů jsme se tedy rozprchli do všech koutů světa a ptali se po ní, kde se dalo.

Nejprve jsme narazili na indiána, který nám výměnou za pomoc s lovem zvěře pro jeho kmen vydal předměty, které na jeho půdě zanechaly podezřelé osoby. Ty nás další den zavedly do Himalájí, kde jsme museli projít nepřístupným horským terénem, abychom se dostali k dalším informacím o pohybu únosců. Nalezená zpráva však nebyla kompletní a jako taková nám byla k ničemu. Ve čtvrtek jsme tedy sledovali další stopy, které nám naštěstí pomohly zprávu doplnit. Během pronásledování únosců jsme trénovali rozdělávání ohně bez sirek a zapalovače, protože taková schopnost se může hodit kdykoliv. V pátek nás to zaválo do Anglie a krom toho, že bylo všechno naopak, jsme se také setkali se špionem, který nám pomohl s výkladem obdržené zprávy, my tak mohli vniknout do skrýše zločinců a princeznu osvobodit. Willy Fog nás nakonec za projevené úsilí odměnil zmrzlinou.

Během osvobození princezny jsme však ztratili její královskou korunku, bez níž nemá nárok na královský trůn. Jelikož jsme byli zajedno, že Romy je jedinou právoplatnou dědičkou trůnu, rozhodli jsme se ji v hledání korunky podpořit. Jako týden minulý, i tento za sebou nechávali únosci spousty stop, po nichž bylo možno sledovat jejich pohyb. Nalezený písek a fáč nás nasměrovali do Egypta. Abychom v Egyptě nevzbudili příliš pozornosti, trénovali jsme přestrojení za mumie. Pondělí jsme završili mumií módní přehlídkou a těšili se, co přinese den následující.

Čas běžel a bylo třeba zjistit, kam únosci pokračovali. Taháním kvádru, prací na vykopávkách a cestou přes zamořené území pomocí trojnožky jsme získali kousky mapy, kterou jsme bohužel zatím nechápali. Středeční dopoledne jsme strávili v lanovém parku a jelikož nám druhý týden počasí přálo, věnovali jsme zbytek dne odpočinku a vodním radovánkám - sjížděli jsme po skluzavce, stříleli na sebe vejcometem a taky vodními bombami. Takto odpočatí jsme ve čtvrtek vyrazili na výpravu, abychom konečně k mapě našli vysvětlení. Během oběda jsme zúročili schopnost rozdělat oheň a opekli si k němu špekáčky. Poslední den tábora jsme dali všechny indicie dohromady, mapu rozluštili a nalezení princezniny korunky oslavili na diskotéce.

Na všem výše zmíněném má podíl spousta občanů Bašky a další kamarádi a známí. Na prvním místě bych ráda poděkovala táborovému týmu, konkrétně Adéle Blahutové, Josefovi Eliášovi, Johaně Horákové, Celestýně Hadáčkové, Dorotě Liberdové, Jonáši Ludvíkovi, Janu Richterovi ml. a Marii Sovové za odvedenou práci a obětavou péči o děti. Speciální dík patří Tomáši Sovovi, který vymyslel letošní program a díky němuž jsme si mohli užít spousty báječných věcí, jako lanového parku nebo vejcomet. Druhé speciální poděkování patří mému manželovi, Martinu Kolomazníkovi, který se o nás skvěle staral jako zdravotník, zásobovač, bavič a který byl mýma nohama, rukama a často i hlavou. Děkujeme také obecním službám za letošní perfektní přípravu zázemí, zaměstnancům OÚ Baška za zpracování administrativních nezbytností, školní jídelně Baška za zapůjčení várnic a termoboxů a naší skvělé kuchařce, Broni Blahutové, která se po celou dobu starala, abychom všichni měli dostatek energie. Při přípravě tábora nás podpořili a s organizací na straně obce pomohli Jan Richter a Martin Ogořalek. Ještě jednou všem velké DÍKY!!!

Doufáme, že se dětem tábor líbil a budeme se těšit na to, co přinese příští rok.

Stavba teepee pro TÁBOR BAŠKA Cesta kolem světa 2022

Letos jsme si se stavbou táborového teepee museli poradit sami. O tom, jak nám to šlo se můžete přesvědčit na následujících fotkách.

Text: Vedoucí tábora Hana Kolomazníková

Foto: archiv Baška dětem