Vážení občané,

chtěl bych Vás i v tomto nelehkém období informovat o činnosti Komise pro sport, školství a práci s mládeží v roce 2021. Přesto, že se na našich plánovaných akcích opětovně podepsala epidemiologická situace a různá proti pandemická opatření, podařilo se nám zrealizovat dnes již tradiční příměstský tábor, dále jsme se zaměřili na podporu jednotlivých kroužků v rámci projektu ,,Baška dětem“. Prioritou komise bylo také řešit nedostatečnou kapacitu Základní školy Baška.

Primární akcí letošního roku byl příměstský tábor na přehradě. Prvotní otestování dětí už nikomu nepřišlo zvláštní. Cílem přeci bylo, aby si děti užily prázdniny na přehradě, kde na ně čekala jedna hra za druhou, tedy další tábor pod názvem ,,BAŠKA BEZ HRANIC 2021“.  To, že si děti odnesly spousty zážitků, je jisté, ale určitě se na čas ulevilo také rodičům, pro které byla distanční výuka velmi náročná. Zájem o tábor byl obrovský, v prvním týdnu se ho zúčastnilo 48 dětí, ve druhém týdnu ještě o 8 dětí více. Zpestření všem bylo indiánské týpí, které obec Baška zakoupila právě pro tyto a podobné aktivity.

Vládní opatření měly samozřejmě dopad také na fungování jednotlivých kroužků v rámci projektu ,,Baška dětem“. S postupným rozvolňováním bezpečnostních opatření opět vedoucí kroužků hlásili velký zájem dětí. Velké poděkování patří právě jim, tedy všem vedoucím kroužkům, kteří obrovským úsilím přispívají k rozvoji aktivit malobašťanské mládeže. V příštím roce plánujeme v rámci projektu ,,Baška dětem“ představit další kroužek, pro ty nejmenší občánky obce.

V oblasti mládeže je důležitá podpora a komunikace

,,Spolkům a společenským organizacím, které se věnují aktivitám pro děti a mládež, jsou ze strany obce přidělovány účelové dotační finance z obecního rozpočtu, které velice podporují  jejich činnost. Dále jsme mimořádné dotace rozdělovali i během roku a to především díky místním sponzorům. Za obec Baška bych chtěl poděkovat zemědělské skupině RenoFarmy, a.s. a také Veronice a Jiřímu Karáskovým z Kunčiček u Bašky, kteří projekt ,,Baška dětem“ finančně podporují. Práce s mládeží je pro mnohé koníčkem, nikoliv jejich obživou, proto je podpora ze strany obce velmi důležitá“, uvedl místostarosta obce Jan Richter.

Díky mimořádným dotacím a výše uvedeným sponzorům si mohli rybáři pořídit další pruty a naučnou literaturu, včelaři si dovybavili klubovnu, fotbalisté mají nové míče, pro ty nejmenší bude postupně dovybaven baby club Paleček a pro všechny děti z obce se pořídilo nové týpí.

Realizace oblíbeného Tříkrálového turnaje ve stolním tenise v měsíci lednu nebyla možná z důvodu vládních opatřeních.  Do obecního kalendáře jsme na příští rok naplánovali další termín turnaje na 7. ledna 2022, bohužel jsme jej museli na základě aktuální situace také zrušit.

Současná situace v oblasti školství

I když máme jednu z nejpěknějších škol v širokém okolí, musíme nyní řešit zásadní problémy. Za hlavní téma považuji nešťastně nastavenou velikost a kapacitu školy, která neodpovídá dlouhodobému demografickému vývoji obce. Proto bych chtěl opětovně požádat všechny zastupitele, aby k dané záležitosti přistupovali odpovědně a v zájmu našich školáků. Ti si dle mého zaslouží a mají nárok na adekvátní a důstojný vzdělávací proces, zvlášť když do školství v obci Baška bylo investováno přibližně 190 milionů korun. Již nyní je jasné, že tato nepříjemná situace se v příštím školním roce dotkne části budoucích prvňáčků, kteří se budou učit v provizorních podmínkách Mateřské školy v Kunčičkách u Bašky. Komise pro sport, školství a práci s mládeží ve spolupráci s vedením školy v letních měsících předložila zastupitelům návrh na řešení výše uvedené situace. V současné době probíhá zpracování studie, která má škole připravit další adekvátní prostory pro vzdělávání žáků ze všech spádových oblastí, tedy z Bašky, Kunčiček u Bašky a Hodoňovic.

Vážení občané, vážení rodiče, také v následujícím roce je cílem Komise pro sport školství a práci s mládeží usilovat o rozvoj jednotlivých aktivit. Pravidelně Vás budeme o našich činnostech informovat prostřednictvím zpravodajských kanálů obce. Současně vítáme jakoukoliv spolupráci a v případě jakýchkoliv dotazů, připomínek, nápadů nás můžete kontaktovat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Příměstský tábor 2022

- červenec 2022

- na přehradě Baška

- bližší informace zveřejníme v únorovém/březnovém zpravodaji

- současně představíme novou vedoucí tábora

Na závěr bych chtěl poděkovat Hance Drastichové, která se jako dosavadní vedoucí tábora významným způsobem zasloužila o realizaci a rozvoj příměstských táborů v obci Baška. Věřím, že její několikaleté úsilí ocenili nejenom děti, ale i všichni rodiče. I když její životní cíle míří jiným směrem, budeme rádi, pokud i nadále bude své zkušenosti při práci s dětmi a mládeží předávat mladším instruktorům.

Martin Ogořalek, předseda komise

Vložit fota: Archiv komise

Sport komise fotbalisti Sport komise rybáři Sport komise Příměstský tábor    Sport komise včelaři