cendaspolek-logo

Krmáš proběhl v sobotu 23. října 2010 v Hodoňovicích v místním hostinci U Čendy. Místní fojt Pavel Kowalczyk se svým personálem připravil pro hosty tu správnou hodovní tabuli, hrála nejdříve harmonika s housličkami, pak až do brzkých ranních hodin duo 2U, které dokázalo roztančit a rozezpívat sál.

Hody, posvícení, u nás na Lašsku krmáš – tak se nazývá veselí spojené s taneční zábavou pečenými husami či zabíjačkovými specialitami, sklenicemi plnými piva, dobrého vína.

Některým lidem mnohdy splývají rozdíly mezi poutí a posvícením. Poutě jsou v podstatě záležitostí církevní nebo duchovní, konající se k patronu kostela. Kdežto posvícení, hody, krmáš - to je záležitost světská s tanečními zábavami, s průvody, které k tomu patří.

Tradice posvícení a hodů má hluboké kořeny. Z literatury víme, že císař Josef II. se v roce 1786 snažil omezit posvícenské slavnosti, které se tenkrát konaly velmi okázale. Proto se snažil sjednotit termín posvícení na třetí říjnovou neděli po sv.Havlu. Byly to tzv. císařské nebo také havelské hody. Většinou se už od nich upustilo a dnes se koná posvícení od poloviny srpna do konce listopadu, končí těsně před adventem.

U nás na Lašsku býval krmáš, a možná ještě někde je, vlastně záležitost, kdy se slavilo ukončení těch hlavních polních prací. To se ale netýkalo jednoho hospodářství, jako třeba dožínky. Posvícení je záležitostí celé vesnice, probíhalo v minulosti někdy i týden.

Současné posvícení prochází určitou modernizací, protože už ani vesnice nejsou tolik zemědělské nebo rolnické. Všichni máme určité povinnosti v zaměstnání, takže se zkracuje i doma trvání hodů. Jistě jsou obce, kde hodování probíhá od pátku do neděle či dokonce do úterý, většinou se doslechneme, že v místním hostinci proběhne krmášová zábava s dozlatova vypečenou husičkou a hodovními koláčky. Do pozadí ustupuje i ta duchovní záležitost, ne všude se už slavnost začíná v kostele, jak tomu bývalo zvykem.

Krmáš uplynulou sobotu proběhl i v Hodoňovicích v místním hostinci U Čendy. I tady místní fojt Pavel Kowalczyk se svým personálem připravil pro hosty tu správnou hodovní tabuli, hrála nejdříve harmonika s housličkami, pak až do brzkých ranních hodin duo 2U, které dokázalo roztančit a rozezpívat sál. Bavila se mladší generace spolu se staršími návštěvníky zábavy, lidé místní i z okolních vesnic a to byla jistě ta nejlepší odměna pořadatelům.

2010-hodonovice-krmas-05
2010-hodonovice-krmas-01