V neděli 24. října se v sále bašského kulturního domu konalo slavnostní odpoledne, které bylo završením doprovodných akcí pořádaných u příležitosti letošního květnového Mezinárodního pěveckého festivalu v Bašce a ve Frýdku-Místku, motivovaného  100. výročím nedožitých narozenin českého pěvce a čestného občana Bašky - Eduarda Hakena, legendy opery Národního divadla Praha.

Pořadatelé, členové Lašského smíšeného pěveckého sboru a Obec Baška si pozvali do obce, která se právem může pyšnit tím, že jejím čestným občanem je pěvec Eduard Haken, který se nezapomenutelně vepsal do historie nejenom opery Národního divadla, české kultury, ale i do života našeho kraje.

Pozvání přijali: PhDr. Marie Hakenová-Ulrichová - se svým manželem akademickým malířem Jindřichem Ulrichem, Gabriela Vránová, královna české poezie, dlouholetá přední členka vinohradského divadla, umělkyně, kterou známe z řady úspěšných televizních, stejně tak i z mnoha filmových rolí. Přijel s ní i její syn Ondřej Kepka, herec, režisér, moderátor, ale také vynikající fotograf.

Své zastoupení zde měly i osobnosti našeho kraje-mezzosopranistka Irena Magnusková, rodačka z Janovic, která je držitelkou řady uznání - mezi její největší úspěchy patří 1. místo v Mezinárodní pěvecké soutěži Emy Destinnové, pořádané v roce 2006 v Londýně.

Mezi hosty byla i ostravská básnířka, novinářka Eva Kotarbová, která je autorkou několika básnických sbírek. Její poslední verše byly vydány pod názvem Siluety - křest této nejnovější básnické sbírky autorky se uskutečnil loni v prosinci, hlavním kmotrem, nebyl nikdo jiný než ředitel ostravského studia České televize Ilja Racek. Proto právem na Slavnostním odpoledni zazněly z jeviště bašského kulturního domu také verše Evy Kotarbové - v přednesu Gabriely Vránové.

2010-pocta-Hakenovym-08
2010-pocta-Hakenovym-05
2010-pocta-Hakenovym-07
2010-pocta-Hakenovym-01

Slavnostní program POCTA MANŽELŮM HAKENOVÝM se tak stal nejenom holdem, ale především poděkováním českému pěvci Eduardu Hakenovi i jeho paní, divadelní a filmové herečce Marii Glázrové-Hakenové, rodačce z Horní Suché, jejíž 100. výročí nedožitých narozenin si veřejnost připomene v příštím roce.

Slavnostní odpoledne zahájil starosta Obce Baška Ing. Břetislav Jasek, který vyjádřil poděkování všem členům Lašského smíšeného pěveckého sboru, především proto s jakou nesmírnou obětavostí se na všech akcích k 100. výročí Eduarda Hakena podíleli. Byli to také pěvci bašského sboru, kteří slavnostní program zahájili.

Dirigentka sboru Mgr. Janina Ptaková uvedla s Lašským smíšeným pěveckým sborem několik velice úspěšných skladeb, mezi kterými nechybělo oslovující Nabucco G. Verdiho se sólem Zachariáše, kde sólový part skvěle přednesl sólista a předseda bašského sboru Michal Válek.

Ale i další vystoupení byla nesmírně oslovující a získala si obdiv a uznání do posledního místa zcela zaplněného sálu kulturního domu Bašky: mezzosopranistky Ireny Magnuskové, Gabriely Vránové, Ondřeje Kepky, stejně tak jako procítěné poděkování dcery manželů Hakenových určené všem, kteří se nejenom v Bašce, ale i ve Frýdku-Místku snaží památku na její nezapomenutelné rodiče uchovat a připomínat si jejich památku, nesmírně si toho cení:

„Vím, kolik práce a nadšení je za tímto mimořádným počinem. Pokuď je chuť a odhodlání v podobné akci pokračovat- budu se , spolu s Vámi podílet i v budoucnu. Jsem přesvědčena, že tato práce má smysl, jak pro zúčastněné, tak i pro získání nových adeptů sborového zpěvu i příznivců. Zmíněný festival má hluboký význam hlavně pro generace příští. Rozvíjí národní povědomí, udržuje nezanedbatelné hudební hodnoty pro současnou kulturu. Vracet se k Vám budu i já... a ráda," uvedla PhDr. Marie Hakenová-Ulrichová.

Vyvrcholením mimořádně úspěšného odpoledne, moderovaného velice procítěně členkou bašského pěveckého sboru Ludmilou Kozlovou, se stal symbolický „akt křtu almanachu Ohlédnutí", jeho kmotry byli PhDr. Marie Hakenová-Ulrichová, Gabriela Vránová, Ondřej Kepka, starosta Bašky Ing. Břetislav Jasek a předseda bašského sboru Michal Válek.

Almanach dává nahlédnout oslovujícím textem, ale také hezkými barevnými fotografiemi, především autorky Martiny Pavláskové, nad květnovým pěveckým festivalem v Bašce a ve Frýdku- Místku. Je to již v letošním roce druhý almanach,na jeho přípravě k vydání mají hlavní podíl členky výboru Lašského smíšeného pěveckého sboru: Ing. Kateřina Čečotková spolu Evou Šťastnou. I další almanach je skutečně representativním ohlédnutím nad mimořádným kulturním počinem amatérského venkovského pěveckého sboru, který jak ho nazval starosta Bašky Ing. Břetislav Jasek je rodinným stříbrem Obce Baška.

Je to uznání, ale také odpovědnost do příštích let života sbor.

2010-pocta-Hakenovym-06
2010-pocta-Hakenovym-07