V pořadí již VI. ročník Beskydských her bez hranic měla jakožto pořadatelská obec na starost Lhotka pod Ondřejníkem, kam se v sobotu 10. 6. 2023 sjely obce Mikroregionu Frýdlantsko – Beskydy, aby se společně utkaly v netradičních disciplínách her.

Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet týmů těchto obcí: Baška, Frýdlant n. Ostravicí, Janovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Lhotka pod Ondřejníkem, Metylovice, Ostravice, Pržno a 3v1 (zástupci dalších 3 obcí společně bojovali v jednom týmu).

Každoročně se soutěží v šesti netradičních disciplínách, kdy tři jsou pevně dané a putují soutěží v prakticky nezměněné podobě od počátku historie her. Další tři disciplíny si pak připraví dle vlastní fantazie pořadatelská obec.

Mezi základní disciplíny se řadí Letní biatlon, který spočívá v kombinaci běhu na lyžích s nasazenými lyžařskými brýlemi a střelby. Dále pak Voda v kýblu, kdy si plný kyblík vody soutěžící předávají střídavě nad hlavou a mezi nohama a Agility, které je prakticky překážkovou dráhou.

Lhotka tyto tři disciplíny rozšířila o Převozníka, jehož podstatou bylo převážení dětí dospělými a sestavení skládačky z jejich převezených dílků. Z iniciativy Lhoťanů pak byla soutěž s názvem Kelímky, během které rukami svázané dvojice stavěly z kelímků komín a následně pyramidu. Poslední soutěžní disciplínou byl Lhotkoš. Děti běhaly a nosily dvěma vybraným zručným zástupcům dospělého týmu nářadí, pomůcky a díly, ze kterých museli sestavit postavičku dřevěného Lhotkoše. Ten pak zůstal každé obci jako krásná vzpomínka.

Některé disciplíny soutěží samostatně dětské a dospělé týmy, v některých spojí síly a bojují společně. Vše je na čas a přesnost, které po vyhodnocení stanoví pořadí týmů. Letošní ročník neskutečně bojovný a šikovný dětský tým obce Baška překonal všechny ostatní a obsadil metu nejvyšší, získal zlaté medaile. Po součtu výsledků obou týmů obce se pak Baška celkově umístila v závěsu za pořadatelskou obcí Lhotka pod Ondřejníkem na nádherné stříbrné pozici. Z tohoto pohledu to byl pro Bašku prozatím nejúspěšnější ročník od prvopočátku her v roce 2016.

A kdože to za naši obec tak statečně bojoval?

Dětský tým tvořila Valérie Ledererová, Sára Siudová, Adéla Petrovská, Matěj Schindler, Oskar Hindmarch, Sofia Hindmarch, Tomáš Svoboda a Anežka Eliášová.

Tým dospělých bojoval v následujícím složení: Jan Richter (součásti dospělého týmu musí být starosta či místostarosta obce), Vladimír Brabec (taktéž musí mít alespoň jeden soutěžící nad 60 let), Miroslav Jindřich, František Kowalczyk, Monika Navrátilová, Martina Mílová a Dagmar Motlochová. U dětí i dospělých platí, že v týmu musí být minimálně tři ženy/slečny.

Všem soutěžícím patří obrovská gratulace a klobouk dolů nad jejich výkony, určitě k nim přispívá také náš maskot ovečka, která ani tentokrát nechyběla a mohutně fandila.

Hana Poledníková

Fota: Radim Svoboda, Klára Mílová

Fotogalerie: Hry bez hranic - Lhotka (2023)

Hry bez hranic - Lhotka (2023)