Stará pranostika říká: V září úl zavři. Skončilo podletí a včelám i včelařům nastává druhá etapa včelařského roku, včelařský podzim a zima. Včelky v tuto dobu dosbírají, co kde ještě najdou, doplní nektar a pyl. Matka již neplodí nebo plodí jen málo, celé včelstvo potřebuje klid, aby se mohlo řádně připravit na zimu. Včelařům práce na včelnici ubývá, vše je ve znamení léčení, krmení včelstev, uklízení a celkového zklidnění. Včelaři mají více času a vymýšlí :-)… A tak si vymysleli oslavu zakončení letošní včelařské sezony uspořádáním Včelařského dne v areálu Včelařské naučné stezky v Bašce na Skalkách.

Včelařský den se uskutečnil v sobotu 16. 9. od 15 hodin. Sešlo se mnoho včelařů, malých včelaříků a příznivců včel a medu. Přijeli za námi nejen z Hodoňovic, Bašky, Kunčiček u Bašky, ale i z Janovic, Staříče, Šenova, Ostravy a blízkého okolí. Vyměnili jsme si cenné rady a zkušenosti. Postěžovali jsme si, pochválili se. Každému z nás se tento rok něco povedlo, něco nepovedlo. A kdo to lépe pochopí, než přítel včelař?

Pro návštěvníky jsme připravili bohaté občerstvení z grilu. Čepovali pivo, burčák, vařili kávu. Poseděli jsme na nových lavičkách, zazpívali jsme společně s vzácnou návštěvou, veselou hudební rodinou Martina Staňka. Zahráli na husličky a na harmoniky. Zpívali tak krásně, že kolegové ptáčci zpěváčci místo vlastního zpěvného projevu seděli tiše na větvích a poslouchali. Měli jsme se moc dobře.

Pro ty nejmenší návštěvníky jsme připravili kreativní stolek, kde si vyráběli veverky z šišek a jiných přírodních materiálů. Tvořili strašidýlka z listů, autíčka z ořechů a žaludů. K nahlédnutí byl prosklený včelí úl, kde mohli pozorovat živé dění v úlu. O zábavu bylo ve všech směrech postaráno.

Na dalším stolku mohli zletilí návštěvníci zdarma ochutnat různé druhy medovin. Všichni se zúčastnili ochutnávky medů – květového, akátového, lipového, lesního-medovicového, pastovaného. Každý vybral svého favorita vhozením kamínku do příslušné skleničky. A který se Vám zdál být nejlepší? Ve skupině medů zvítězil med lesní-medovicový, ve skupině medovin medovina čistá bez příchuti.

Včelaři využili výzvy Program rozvoje venkova, kterou vyhlásila MAS Frýdlatsko – Beskydy.

Předmětem dotace bylo pořízení:

  • Šesti setů stolů s lavicemi vyrobených z masivu
  • Nůžkového stanu 3x6 m s potiskem
  • Velkoformátové cedule – Les není smetiště
  • Aktivní reprosoustavy a mikrofonů

Dotace pokryla 80 % nákladů, zbytek dofinancovala obec Baška.

Za všechny včelaře moc děkujeme MAS Frýdlantsko-Beskydy a obci Baška za podporu. Nové vybavení nám usnadní a zkvalitní práci při pořádání vzdělávacích a kulturních akcí.

Poděkování patří i všem návštěvníkům za krásně strávené odpoledne. Velmi si vážíme pomoci od včelařek, včelařů, jejich partnerů a partnerek, malých včelaříků při přípravě, při samotné akci a následném úklidu. Těšíme se na další spolupráci a pravidelnou měsíční schůzku. Pokud Vás včelaření láká, rádi uvítáme nové členy do Včelařského spolku a také ty nejmenší do Včelařského kroužku.

Andrea Jakešová

 

Foto: Jiří Kaňok

MAS Frydlantsko BeskydyVcelarsky den 2023 02

Vcelarsky den 2023 01

Vcelarsky den 2023 03

Vcelarsky den 2023 04