2015-sichta-Cupek-009Je 28. října 2015, státní svátek. Řekli byste, že každý odpočívá a užívá si pracovního volna. Ale pokud jste v tu dobu byli v Hodoňovicích, tak už víte, že tady tomu tak opravdu nebylo. Tady se od brzkého rána chystala spousta lidí na šichtu. Abych byla přesná, na ½ šichtu na Čupku.

½ šichta na Čupku je turisticko-běžecký závod, který se letos konal již druhým rokem. V rámci tohoto závodu se běžci vydávají na trať, která, jak název závodu napovídá, vede na vrchol místní hory zvané Čupek. Úkolem je v časovém rozmezí ½ šichty (4 hodin) zdolat co možná nejvíckrát trať dlouhou cca 5,5 km.

Na startu se letos sešlo přes devět desítek borců, kteří se odhodlaně pustili do boje s tratí. Počasí bylo nádherné, teplota ideální, trať perfektně připravená. V jejím průběhu bylo několik kontrolních stanovišť, občerstvovací stanice se spoustou ovoce, potřebných doplňků stravy a proteinových nápojů. Samotná trať byla značně členitá, běželo se střídavě úseky stoupání i klesání, krásná příroda všude okolo. Všichni závodníci neskutečně bojovali a za mohutného povzbuzování diváků se znovu a znovu pouštěli odhodlaně do dalších kol...

Mezitím probíhala souběžně Šichta pro školu, doprovodný program určený celým rodinám a široké veřejnosti. Každý z přihlášených účastníků měl za úkol jakýmkoliv tempem zdolat minimálně jeden závodní okruh. Tento doprovodný program byl ve znamení podpory Základní školy v Bašce. Každý účastník po zaplacení startovného ve výši 100,-Kč obdržel šichtovnici, která mu byla na vrcholu Čupku označena razítkem. Jakmile takto označenou šichtovnici pak odevzdal v cíli, byla ke každé jeho stokoruně startovného přidána sponzorem firmou ARC Impex s.r.o. další stokoruna a celá částka byla poté věnována Základní škole v Bašce jako příspěvek na novou školu. Vzhledem k tomu, že se na trať v tomto doprovodném programu vydalo celkem úžasných 104 účastníků, celková částka, kterou bylo škole přispěno, činila 20.800 Kč!

... ale vraťme se k hlavnímu závodu. Po celou dobu tohoto závodu časomíra odpočítávala vteřinky, a když se na ni po čtyřech hodinách objevila nula, byl konec. Čtečky čipů, které v průběhu zaznamenávaly opakovaně zdolávané úseky trati každého borce, byly neúprosné. I když některým do dalšího záznamu chybělo opravdu několik vteřinek a pár metrů, už nekompromisně ukončily záznam.

Jakmile se všichni závodníci vrátili z trati, bylo za pár minut v hostinci U Čendy, který po celou dobu poskytoval zázemí všem zúčastněným, vše připraveno k vyhlášení výsledků. Když si vynásobíme počet kol zdolaných v průběhu závodu délkou kola, což bylo 5,5 kilometrů, dokázali borci v terénu s významným převýšením dosáhnout opravdu neskutečných výsledků. Absolutním vítězem závodu se stal Mil Petr, který za dobu trvání ½ šichty zdolal trať 7,5 x v celkovém čase 3:53:44.

3:41:11 7

Nezbývá než pogratulovat všem závodníkům za jejich odhodlání, sportovní výkony a nadšení. Poděkovat všem, kteří přispěli na školu v Bašce formou startovného a účastí v doprovodném závodě, všem sponzorům, kteří pomohli zabezpečit finanční a materiální stránku závodu. Poklonu si zaslouží pořadatelé, kteří dokázali závod zorganizovat tak, že by mohl bez mrknutí oka konkurovat mnohem větším a významnějším závodům.