Turistika a zajímavé cíle

Z Pusteven na Radhošť

Z Bašky do Frenštátu pod Radhoštěm vlakem, pak se vydáte po směrovkách na lanovku Pustevny. Z Pusteven, 1018m.n.m. vede nejznámější a nejpoužívanější turistická cesta v Beskydech na horu Radhošť, 1129m.n.m. Pustevny jsou horské sedlo mezi beskydskými horami Radhošťem a Tanečnicí a zároveň jsou významným turistickým střediskem zimní i letní rekreace. Na Pustevny se dostanete sedačkovou lanovkou z Trojanovic - Ráztoky,anebo horskou silnicí z Prostřední Bečvy,přičemž zaparkovat můžete přímo na Pustevnách na placeném parkovišti. Cesta "po modré" s krásnými výhledy až Cyrilometodějské kapli, kříži a sousoší sv. Cyrila a Metoděje od Albína Poláška. Můžete navštívit lanové centrum Trojanovice, nalézá se u parkoviště hotelu Ráztoka poblíž lanovky na Pustevny.

Horské túry a výšlapy

Nejvyšší hora Beskyd Lysá hora (1 323 m n. m.) je vyhledávaným horským cílem. Ovšem všechny beskydské vrcholky patří ke krásným turistickým cílům.

Hrady, zámky, výstavy

Stálá expozice malíře Ferdiše Duši ve Frýdlantu nad Ostravicí. V blízkém Frýdku-Místku určitě stojí za návštěvu Frýdecký zámek, kde jsou umístěny stálé expozice Muzea Beskyd. Jsou zde pravidelně pořádány jak různé kulturní programy, tak zajímavé výstavy. Frýdecký zámek je situován přímo na historickém náměstí ve Frýdku. Ve městě jsou k dispozici sportovní a nákupní centra, knihovny, kulturní dům a v letních měsících koupaní u přehrady Olešná a v přilehlém aquaparku. Místní kina nabízejí komerční snímky i filmy nezávislých autorů v rámci filmového klubu. Najdete zde také stylové restaurace s výbornou kuchyní a hudební klub. K historickým dominantám regionu rozhodně patří asi 15 km vzdálený hrad Hukvaldy. V areálu jeho parku jsou pořádány dnes již světoznámé Janáčkovy hudební slavnosti - Janáčkovy Hukvaldy (červenec). V domku pod hradem, kde Leoš Janáček (hudební skladatel, 1854 - 1928) prožil svá poslední léta, je umístěna stálá expozice dokumentující jeho život a tvorbu.

Rozhledny

Patříte-li k obdivovatelům panoramatických výhledů do kraje a nelitujete trochu námahy, pak můžete v okolí Bašky navštívit hned několik rozhleden: Chlebovice (10 km), Staříč (8 km). Rozhledna na turistické chatě Prašivá (15 km) Vám umožní pohled i na těšínskou část Beskyd. Vybude-li Vám více času, pak určitě stojí za návštěvu starobylé město Štramberk (25 km) a jeho vyhlídková věž - Štramberská trúba.

Technické muzeum

Kopřivnice (20 km od Bašky) je město s unikátním technickým muzeem proslulých automobilů zn. Tatra aj.

Muzeum v přírodě

V Rožnově pod Radhoštěm (40 km od Bašky) najdete Valašské muzeum v přírodě nabízející autentický pohled do života valašské vesnice v 18. a 19. století.