okolo-basky-cestickaOkolo Bašky cestička – tak se nazývá obnovený pochod kolem obce Baška, který uplynulou sobotu 14. května 2011 zorganizovalo Sdružení pro Bašku. Více jak sto sedmdesát účastníků všech věkových kategorií přišlo na startovní čáru pod bašskou přehradu pěšky, na kole, rodiny s dětmi, kočárky evidentně dobře naladěni vykukujícím sluníčkem a s přesvědčením, že vytýčenou trasu musí zvládnout!

Během pochodu bylo třeba absolvovat nerovný terén přes lesy, pole, kopce, šlo se i asfaltkou. Správný směr trasy a její skutečné zdolání mělo potvrdit osm kontrolních bodů, kde účastníci dostávali razítko.

okolob_2011_046

Ještě neodbila deváta hodina ranní a již několik účastníků, převážně z řad našich seniorů, se registrovala na pochod kolem Bašky. Každý účastník obdržel kartičku pro kontrolní razítka a malou výbavu na cestu - pití a sladkou tyčinku. Po vysvětlení trasy již nebránilo nic, aby nejen místní turisté vyrazili na trasu.

okolob_2011_053

První kroky a žluté značky na cestě směrovaly naše účastníky okolo přehrady na pláž, kde se nacházelo první kontrolní stanoviště. Zde si mohli malí i velcí vyzkoušet střelbu se vzduchové pistole. Provizorní střelnici zde vybudovala Restaurace "U Pláže" spolu s jejími příznivci.

okolob_2011_059

Další kroky vedly podél přítoku Baštice, kolem chatové oblasti, až na nejvyšší bod celé trasy - Trojačku - pod vysoké napětí. Společnost Procomp zde vybudovala nejen občerstovací stánek, kde se podávalo pivo, nealko nápojen, grilované klobásy, ale v rámci dalšího kontrolního stanoviště si lidé vyzkoušeli protichemické obleky.

okolob_2011_093

Směrem na Janovice se cesta změnila v náročný pochod přes louku s vysokou trávou, blátivou cestou hlubokým lesem a provazochodectvím přes malý potůček. Zdolání tohoto dalšího kontrolního bodu si zaslouží pozornost pro cca sedm kočárků, které se vydaly na trasu.

okolob_2011_095b

Kontrolním bodem byl i hostinec U Čendy v Hodoňovicích, kde kromě razítka měli možnost „chodci i jezdci" regenerovat své síly v tzv. „Čendových wellnes lázních". Jakých procedur zde mohli využít? Máčení nohou v lavoru s kopřivovým odvarem a jejích následné prokrvení březovým proutím, mechanická masáž zad, prokrvení celé hlavy speciálním „škrabátkem". Nechyběl ani zábal promasírovaných nohou lesanou či měsíčkovou mastí. Někteří pacienti si dobrovolně nechali změřit krevní tlak, aby věděli, zda mohou v pochodu pokračovat. Pro ty horší případy byl připraven i sanitní vůz k převozu do nemocnice. Většina ošetřených si wellnes pochvalovala, a navíc, jako bonus, si za regulační poplatek třiceti korun, mohli zakoupit gulášovou polévku či domácí koláč, které připravily Čendaspolačky.

Je to až neuvěřitelné, jaké péče jsme se v „Čendových wellnes lázních" dočkaly, to jsme opravdu nečekaly. Naše nohy jsou teď zcela lehké a věříme, že k cíli do Bašky zdárně dojdeme!" – pochvalovala si jedna z bašských seniorek Anna Sanitrová, která je velice zdatnou turistkou.

Zdá se, že se nám povedla další recesistická akce, kdy jsme měli možnost využít starých lavorů, van, plecháčků, nočníků, ale i lázeňských kamen na teplou vodu, které jsme našli na půdách z dob našich babiček. Vše se dá udělat, připravit, ale musí být k těmto nápadům chuť realizovat. Co na tom, že se nelíbí několika škarohlídům? Ale naše procedury přijala s úsměvem více jak stovka lidí. A to nás těší," – řekl s nadšení hodoňovický Čendaspolák Miloš Kaňok.

okolob_2011_124

okolob_2011_130

Po wellnes centru "U Čendy" zbývalo zdolat "hlínskou magistrálu" směrem k Restauraci Pohoda a předposlední kontrolní bod na fotbalovém hřišti v Kunčičkách u Bašky.

Všechny účastníky, kteří se vrátili zpět na parkoviště pod přehradou a obdrželi všech osm razítek, čekala odměna v podobě párku, který si schutí všichni rádi opékli nad zcela novými ohňovými koši, které pro sdružení vyrobil p. Běčák. Děti, ale i dospělí se rádi vyřádili a seznámili s práci dobrovolných hasičů s Bašky, kteří zde vystavili snad veškerou svou výstroj.

"Nikdy jsem nevěděla jak je Baška velká a jak jsou zde krásná místa. Nevím proč za turistikou jezdím dál do Beskyd" - dodala jedna z účastnic pochodu, která se svými sedmi letými dětmi, stejně jako ostatní zdolali trasu pochodu Okolo Bašky cestička v délce 17,2 km.

Dajana Zápalková & David Blahut

okolob_2011_046
okolob_2011_047
okolob_2011_049
okolob_2011_050

Další fotky ve fotogalerii: Okolo Bašky cestička (2011)

Sdružení pro Bašku by chtělo poděkovat nejen skvělému teamu Čendaspolku, který opět nezklamal, ale i všem ostatním příznivcům, kteří pomohli opět obohatit kulturu v obci Baška. Přidejte se k nám.