2012-strom-KDZdá se, že spojení dětského karnevalu s Mikulášskou nadílkou a rozsvěcením vánočního stromečku byla šťastná volba. Svědčil o tom v sobotu před druhým adventem plný sál místního kulturního domu, kde na parketě dováděly děti s klauny Alesem a Jondasem a sněhulákem, a venku se zase dospělí zahřívali teplou medovinou a koštovali zabíjačkové výrobky či výtečné vánoční cukroví a jiné delikatesy.

Snad nic nechybělo k poklidné předvánoční atmosféře. Kdo ještě neměl doma adventní věnec, mohl si jej zhotovit zde, koupit ozdoby z korálků na vánoční stromeček, vybrat dárky svým blízkým třeba z pedigu, ze dřeva, ručně dělaná mýdla, voňavé perníčky a jiné drobnosti. Ani mlsné jazýčky nestrádaly. Chutná kuchyně místních rybářů přilákala nejednoho z přítomných návštěvníků, fronta se tvořila i u zabíjačkových specialit či uzenářských výrobků.

A veselí dětí na sále nemělo konce. Došlo i na nenáročná sportovní klání družstev, tancování na parketě za hudebního doprovodu. A když se za okny začalo šeřit, objevila se první hvězdička – to bylo znamení, že brzy přijde Mikuláš se svým doprovodem. Bylo se ale třeba občerstvit, trochu vydechnout. A to byl prostor pro pořadatelé, starostku a místostarostu obce Baška, kdy se mohl slavnostně pokřtít obecní kalendář.

Je to již v pořadí sedmý stolní kalendář obce Baška, který občané dostávají zdarma do svých domácností. Jsou zde na fotografiích prezentovány téměř všechny spolky, je tu možné najít důležitá telefonní čísla a jiné informace z dění v obci," řekl František Vaníček, který byl tvůrcem myšlenky obdarovávat občany Bašky obecním stolním kalendářem. Starostka obce Irena Babicová popřála přítomným poklidný adventní čas a vše dobré v novém roce a mohl proběhnout slavnostní křest kalendáře.

Hned poté se světla v sále kulturního domu zhasla, aby se rozsvítila světýlka krásně nazdobeného stromečku – jakéhosi symbolu Vánoc. A to už majestátně přicházel do sálu Mikuláš s andělem a čertem, děti se na sále ztišily a věřily, že si jistě zaslouží nadílku. Pravda nějaké úsilí to stálo, bylo třeba říci básničku, ty větší děti zase sdělit správný výsledek násobilky, ale všechny se dočkaly odměny. Zdálo se že mikulášských balíčků je stále málo, proto paní učitelky místní základní školy musely ze zásob ještě rychle dobalovat, ale to nic neubralo na spokojenosti a štěstí v očích dětí.

Mikuláš se pomalu loučil a pozval všechny děti i s rodiči a hosty v sále před kulturní dům, kde se zpívaly před malovaným betlémem (autor kresby Bedřich Šimoňák) koledy za odborných hlasů zpěváků Lašského smíšeného pěveckého sboru. Co na tom, že byla zima, foukal vítr, ale sešli jsme se zde všichni proto, abychom společně přivítali ty nejkrásnější svátky v roce, kterými bezesporu Vánoce jsou.

Tak ať jsou šťastné a veselé!