2012-strom-KDSobota před první adventní nedělí byla i letos ve znamení rozsvěcování vánočního stromu a předvánočního hodování, které pro občany připravily místní spolky spolu s Obcí Baška.

Od rána sluníčko vykukovalo zpoza mraků, a přestože počasí příchod adventu příliš nepřipomínalo, začal se ve dvě hodiny odpoledne sál Kulturního domu v Bašce i prostranství před ním plnit předvánočně naladěnými návštěvníky. Někteří se přišli setkat se svými přáteli či příbuznými, poklábosit u kapky dobrého pití, jiné přilákal zajímavý program… Ať tak, či onak, každý si ten den jistě přišel na své.

Stánky venku lákaly přicházející vůní cukroví, koláčů, uzenin, zabíjačkových pochutin, vína z černého rybízu či medoviny, prodávaly se zde vánoční dekorace, lidé vstřebávali vánoční atmosféru, a to vše za zvuku krásných českých koled.

V baru ve vestibulu kulturního domu měli návštěvníci možnost si dát výborný punč, kávu, čaj nebo něco jiného z bohaté nabídky a při jeho popíjení si prohlédnout výstavu fotografií s názvem Poezie zimy paní Vlasty Krautové, výrobky ze šustí paní Vojkovské, jejichž kráse mnozí podlehli a rozhodli se jich pár zakoupit ke zkrášlení vlastních vánočních stromečků.

Oficiální část programu byla zahájena po půl třetí v sále kulturního domu, jemuž dominovala nádherná jedle, ozdobená místními školáky, a betlém zapůjčený místní farností. Starostka obce paní Irena Babicová přivítala všechny přítomné, poděkovala všem, kteří se podíleli na organizaci, a připomněla pravý význam Vánoc úryvkem básně Marie Králové - Čas vánoční. Poté se na pódiu shromáždil Lašský smíšený pěvecký sbor s částí Rybovy České mše vánoční, jejich vystoupení bylo oceněno dlouhým potleskem. Zpěváky následně vystřídaly děti ze Základní školy Baška s pohádkou, která měla velký úspěch nejen u dětských diváků, ale i těch dospělých.

Rovněž v sále mohli návštěvníci obdivovat zručnost svých spoluobčanů a také si sami vyzkoušet například výrobu adventních věnců, děti vesele švitořily u zdobení perníčků, kdo chtěl, mohl koupit velmi pěkné, ručně vyráběné dárečky pro své nejbližší.

Odpoledne však uteklo jako voda a začalo se stmívat, což bylo znamení, aby se všichni shromáždili venku před kulturním domem. Tady, před malovaným betlémem, si vzala krátce slovo paní starostka, popřála všem krásný advent i vánoční svátky, načež si přítomní poslechli koledy v podání místní scholičky a pak si je téměř všichni společně se zpěváky Lašského smíšeného pěveckého sboru zazpívali.

Světýlka stromečku, který se během zpívání rozsvítil, se odrážela v dychtivých očích dětí a každý alespoň na chvíli zapomněl na starostí všedních dní. Ať jsou tedy letošní Vánoce pro Vás těmi pravými svátky klidu, míru a prožijte je s těmi, které máte rádi.

2015-rozsvecovani-stromu-001
2015-rozsvecovani-stromu-002
2015-rozsvecovani-stromu-004
2015-rozsvecovani-stromu-005