lassky-kral-znakDruhý ročník Silvestrovského výplazu na Monte Čupelo (lašský Říp) opět nezklamal. Asi tři stovky Lachů, Lašek i malých Lašat na Silvestra nelenilo a snažilo se dostat po svých, na koních i sáních na pravé poledne na nejvyšší kopec Metylovických húrek. A proč právě v pravé poledne už Laši slavili Silvestra?

„To temu, že sem kraľem všeckých Ľachuv aji Ľašek na svjetě, ni enem tych, keři žiju u nas. V nejvýchodnějším terytoryju, kaj žiju od něpamjeti staři Ľaši – na ostrovech Samoa, měli puľnoc už včil, kdy u nas poleďně teprv odbilo!" – vysvětloval všem shromážděným občanům z hodoňovické, metylovické i prženské strany lašský král Zdeňa Viluš I., zvaný Chrabrý.

Ve svém novoročním poselství všem Lachům vzpomenul největší akce Markrabství lašského za uplynulý rok a vyzval všechny, že se je třeba se všemi nástrahami nového roku poprat, překonat všecko zlo. Nesmí nás přece porazit žádná ekonomická krize, vždyť jsme pokladu zbojníka Ondráše již na stopě!

„Ale hlavní poklad je přímo v nás v naších duších, které vždy poctivostí, chrabrostí i pracovitostí oplývaly", uvedl dále Zdeňa Viluš ve své novoroční řeči.

Zazněla též Lašská hymna, zdravice starostky Bašky i starosty Metylovic, byly rozdány a podepsány účastnické listy. Ty podepisoval lašský král a nejvyšší „hlava pomazaná" Dajana Zápalková z hodoňovického Čendaspolku, který se zde pyšnil novým praporem. Protože tento rok na Čupku pěkně vyfukovalo a mrzlo, spousta účastníku pak sešla na teplý čaj do metylovického hostince „Pod lipami" a do Hodoňovic do hostince U Čendy na zelňačku a medovinu.

„Je dobré si trochu protáhnout kostru, projít se, vyčistit si hlavu. A když je možnost vyjít si s přáteli, přibude k tomu vždy i nějaká legrace," – pochvala si seniorka z Bašky Anna Sanitrová.

Zdá se, že i tentokrát se Silvestrovský výplaz na Monte Čupelo vepsal na listinu velice zdařilých lašských akcí. Organizátoři mohou být jistě spokojeni. Tak zase brzy s lašským králem na viděnou!

2010-vyplaz-montecupelo-01
2010-vyplaz-montecupelo-02
2010-vyplaz-montecupelo-03
2010-vyplaz-montecupelo-04

Další fotografie ve fotogalerii - 2010 - výplaz na Monte Čupelo.