drakV sobotu 17. října se na ploše modelářského letiště v Kunčičkách u Bašky sešly děti se svými rodiči, aby se zúčastnili již druhého ročníku Drakiády - akce organizované RC Modelklubem Frýdek-Místek ve spolupráci s obcí Baška.

Počasí sice nevypadalo zpočátku nejpříznivěji, ale po poledni se vítr rozfoukal natolik, že po 14. hodině se na obloze začali postupně objevovat draci různých velikostí, tvarů a barev. Ale nebylo to nic snadného, zejména tatínkové vynaložili spoustu úsilí k tomu, aby se draci ve vzduchu udrželi, odměnou za tuto píli jim byla radost v očích jejich dítek. K vidění byly nejen dráčci klasického tvaru, ale také netopýr, sluníčko, motýl, Šmoula, netradiční ve tvaru dvou krabic a mnoho dalších.

Návštěvníci si mohli také prohlédnout vystavené modely letadel, které vypadaly téměř jako skutečné. Ani ty samozřejmě nemohly nevzlétnout a umění modelářů všichni ocenili.

Obcí Baška bylo zajištěno pro účastníky i návštěvníky občerstvení v podobě teplého čaje, k němuž děti dostaly perníčky, které dodala paní Bobková, a lízátko. Komu v chladném odpoledni vyhládlo, mohl zakousnout vynikající palačinky nebo klobásu s hořčicí, křenem nebo zelím.

2015-drakiada-k001
2015-drakiada-k002
2015-drakiada-k003
2015-drakiada-k004

Zlatým hřebem celé akce bylo vyhlášení vítězů, kterého se ujal předseda RC Modelklubu pan Radomír Holub a místostarosta obce Baška pan Martin Čajánek. Soutěžilo se tentokrát ve dvou kategoriích – drak komerční, neboli zakoupený, a drak vyrobený doma. Porota to neměla vůbec snadné, zaregistrovaných draků bylo 45 a každý byl moc krásný. Vítěz každé kategorie byl odměněn lákavě vyhlížejícím dortem - jak jinak než ve tvaru draka – z cukrářské dílny paní Blahutové.

Úplně na závěr poděkoval jeden z pořadatelů, pan Holub, za účast a všechny pozval na příští, 3. ročník drakiády, a také na ostatní akce, které RC Modelklub Frýdek-Místek pořádá.

Fotogalerie (Jiří Kočara): Drakiáda (2015)