divadloSál kulturního domu v Bašce byl v pátek 13. června 2014 zaplněn do posledního místa. Salvy smíchu a následně dlouhý potlesk vestoje. Tak vypadala akce místních nadšenců, kteří odehráli divadelní hru pod názvem Bašťanský penzion.

Obec Baška slavila 580. výročí. A právě pro tuto příležitost Spolek dobrovolně nedobrovolných herců připravil divadelní hru pod názvem Bašťanský penzion. „Jde vlastně o komedii, lehce upravenou dle předlohy Podhorský penzion autora Lumíra Kubátka," upřesnil David Blahut, spoluzakladatel souboru.

A jak vlastně hra vznikala? „Samotný soubor byl založen v prosinci 2013 s jediným cílem – secvičit komedii a pouze dvakrát ji sehrát. Měli jsme dohromady 30 zkoušek. Učili jsme se text a vedli se tak nějak sami bez režiséra. A to vše bez jakýchkoliv předchozích divadelních zkušeností," pousmála další zakladatelka Hanka Poledníková. Proč si vybrali právě tuto hru? „Nechtěli jsme nic, co by bylo přespříliš známé. Chtěli jsme komedii, nenáročnou na kostýmy. A pak jsme dostali nabídku od agentury, že je tato hra oblíbená mezi ochotníky, nemusí se za ni platit poplatky a protože se nám k tomu všemu moc líbila, vybrali jsme si ji," doplnil David Blahut.

Premiéra a derniéra v jednom se pak konala v pátek 13. června v kulturním domě. Už půl hodiny před představením se sál začal plnit lidmi. Prohlíželi si výstavu věnovanou historii obce, a když zazněl první gong, museli pořadatelé přinést všechny zbylé židle ze zákulisí, protože už si prostě nebylo kam sednout. Sál byl přeplněn dychtivými hosty. „Vítám vás jménem našeho Spolku dobrovolně nedobrovolných herců. Omluvte prosím náhlé výpadky paměti, vždyť valná většina z nás stojí na pódiu poprvé. Sehrajeme vám divadelní hru Bašťanský penzion. Jde o komedii a já si troufám říct, že když jsme ji pochopili my, zvládnete to také. Doufám tedy, že se budete bavit, protože my se na zkouškách bavili více než dobře," přivítal návštěvníky David Blahut. A pak se již všichni přenesli do pokoje, kde čtveřice přátel po hádce zosnovala zajímavou sázku – jeden z nich se musí do týdne třikrát zasnoubit. A ať už se mu to podaří či nikoliv, uskuteční se svatba, kterou si vlastně nikdo nepřeje... .

Už od prvních chvil hry se lidé v publiku královsky bavili. Salvy smíchu a na závěr dlouhý potlesk ukázal, že se mladému souboru hra podařila asi ještě více, než samotní herci čekali. „Jsem unesená a nadšená. Bylo to perfektní. Byli neskutečně dobří," chválila například jedna z divaček Renáta Skulinová. „Je vynikající, že všechny ty herce vlastně osobně znám. Smála jsem se vlastně od začátku do konce. A jestli bych se k souboru připojila? Asi bych neměla odvahu vystupovat před tolika lidmi jako oni. Musí to být hodně náročné, o to více, že dnes hráli poprvé. Musím říct, že se mi přesto strašně líbili. A taky doufám, že to není naposledy, co je vidíme," chválila také Marcela Richtrová. Další návštěvník, Dušan Kutnohorský připomenul, že Baška měla v dřívějších dobách svůj velice kvalitní ochotnický soubor a že dnešní představení je vlastně návrat k tradicím. „Je to úžasné, že se parta lidí jen tak dala dohromady, strávila spolu spoustu času a secvičila perfektní komedii. Navíc s tím, že hrají opravdu dobře. Stačí se podívat do publika, jak se lidé bavili a já s nimi. Prostě úžasný zážitek, za který všem těm hercům patří dík," shrnul Dušan Kutnohorský.

A co nakonec vzkazují herci lidem?: „Na základě velmi kladných ohlasů, na množící se dotazy, jsme se rozhodli odpovědět: hru zopakujeme! Počítáme, že se na podzim uskuteční repríza v Hodoňovicích i v okolních obcích. Zájemců neustále přibývá... ."

Divadelní spolek dobrovolně nedobrovolných herců děkuje všem rodinným příslušníkům našich herců za trpělivost a podporu. Děkuje hostinskému U Čendy za zapůjčení prostor a neposledně i obci Baška za zapůjčení kulturního domu.