divadloKulturní komise obce Baška spolu se starostkou Irenou Babicovou pozvali do místního kulturního domu ostravský ochotnický soubor Divadlo Devítka, aby zpříjemnil dětem školní den a dospělí aby se mohli alespoň na chvíli odreagovat od všedních starostí. A jistě to byl dobrý nápad, čemuž nasvědčuje ohlas přítomných návštěvníků představení.

2013-divadlo-devitka-01
2013-divadlo-devitka-02

V dopoledních hodinách židle v sále bašského kulturního domu plně obsadili děti místní základní i mateřské školy. Na programu byla pohádka Václava Berana Jůlinka a kouzelné račí klepeto. Vkusně upravená scéna s trůnem pro krále dala prostor rozvíjet příběh princezny Jůlinky, o kterou se ucházel král Vendelín. Tomu ovšem vůbec nešlo o princeznu, ale o poklad ukrytý prý někde na zámku. A jak to v pohádkách bývá, vše dobře končí, Jůlinka vyžene nápadníka a pomocí kouzelného račího klepeta se podaří najít i ztracený poklad.

„Byla to snad nejlepší pohádka, kterou jsme tady v kulturním domě shlédli. Herci to dobře zahráli," řekla s nadšením Sára Pastorková – žákyně bašské základní školy. A to je jistě pro pětičlenný divadelní soubor to nejlepší ocenění.

Nezklamalo ani večerní představení, a sice hra od Marc-Gilberta Sauvajona Kachna na pomerančích. Děj se odehrává v anglické rodině moderátora BBC Hugo Prestna, který je obklopen četnými milenkami a vede poklidný manželský život s Liz. Ta ale po patnácti letech celkem poklidného manželství pocítila „únavu", našla si milence a hodlá začít nový život, chce od manžela odejít. Hugo volí zvláštní, ale velice účinnou taktiku, jak získat svoji ženu zpět. Jakou? To nebudu prozrazovat. Zajděte se odreagovat na představení Divadla Devítka, které uvádějí ještě v dalších místech našeho regionu.

Váhala jsem, zda mám dnes na divadlo do kulturního domu v Bašce zajít. Teď vím, že jsem udělala dobře, zasmála jsem se řešení manželské krize. Někdy je asi třeba situaci zvážit, neudělat neuváženě krok, který pak člověk celý život lituje. Smekám klobouk před výkony herců, dali ze sebe na podiu vše!" – řekla Dagmar Varadyová, která přijela na představení z Hodoňovic.

Snad všichni návštěvníci odcházeli ze sálu bašského kulturního domu s úsměvem a mnozí si asi říkali, že je dobře, když ještě v dnešní uspěchané době se najdou lidé, kteří neznají jen práci a zase práci, ale dokáží si najít čas i na své koníčky, záliby.

2013-divadlo-devitka-10
2013-divadlo-devitka-11