Baskohratky_Baska-smallDvouletá odmlka netradičních plavidel, které byly po pět ročníků součástí Baškohrátek, skončila. Baškohrátky se po dva roky konaly „na suchu“, ale nyní je již bašská přehrada po revitalizaci opět napuštěná, a tak se mohly netradiční soutěže, adrenalinové závody a jiné atrakce znovu přestěhovat zpět do areálu přehrady.

A návštěvníci si užívali nejen připravených atrakcí, ale povzbuzovali své favority na Tarzanii - adrenalinové dráze, která nebyla vůbec jednoduchá. Mnozí závodníci si sáhli jistě na dno svých sil fyzických i duševních, zvláště pak ti, kteří absolvovali dráhu za hustého deště. Ten, jako tradičně, nesměl na Baškohrátkách chybět a jistě znepříjemnil situaci i všem prodejcům občerstvení, různých dobrot a lákadel pro děti ve stáncích.

Všichni přítomní si měli možnost prohlédnout netradiční plavidla, která byla před soutěží připravená v „depu“ na břehu přehrady. Stálo tam osm soutěžních posádek. Největší rozruch probíhal u plavidla Simpsnů a Kamenů, ze kterých se v závěrečném diváckém hodnocení vyklubali největší rivalové. Diváci měli totiž možnost zakoupenými kamínky dát hlas svým favoritům, a tak rozhodnout v divácké soutěži o vítězi. Rádi bychom podotkli, že Sdružení pro Bašku věnovalo část výtěžku z prodeje hlasovacích setů a ze vstupného ve výši 15.000,- korun Nadaci Baška dětem, čímž se rozhodlo podpořit snahu o získání prostředků na rekonstrukci místní školy.

Kromě dvou již uvedených plavidel zde ještě netrpělivě na svoji soutěžní plavbu čekaly posádky Traktoru, plavidla ČSAD Frýdek-Místek, Půjčovny autíček Brno, Deštníků na vodě, Létajícího koberce, ale i pohodář Homer. Zpestřením závodu bylo jistě i plavidlo občanů s postižením z prženského Našeho světa.

Od třinácté hodiny začali organizátoři spouštět postupně na vodu jednotlivá plavidla, aby odborná porota posoudila jejich plavbyschopnost, náročnost výroby, kreativitu a celkový umělecký dojem. Hned první plavidlo Zetor se začal po sjetí do vody potápět – bylo evidentní, že traktor do vody nepatří. Další posádky projely slavobránou zdárně k cíli, převrátilo se plavidlo „Našeho světa“, ale kormidelníkům se podařilo za pomoci kolegů ze břehu zdárně doplout na mělčinu.

Veškeré dění v areálu přehrady po celý den a noc bravurně komentoval moderátor Rádia Impuls Vlasta Korec, který neustále pobízel návštěvníky k nějaké činnosti, informoval je o průběhu Baškohrátek. Samozřejmě nechyběl i při vyhlašování výsledků vítězů v adrenalinové dráze a v závodě netradičních plavidel.

baskohratky-2014-001
baskohratky-2014-002
baskohratky-2014-003
baskohratky-2014-004

A jak tato klání dopadla?

V Tarzanii si 1. cenu odnesl Horák Michal z Ostravy neskutečným časem 4:53 min., 2. místo patřilo Barboře Labuzové z Datyně, která tak nechala svým časem 5:01 min za sebou spoustu závodníků – chlapů! a získala tak kromě ceny za druhé místo navíc ceny pro nejlepší ženu adrenalinové soutěže. Na třetí příčku vystoupil Lukáš Kucharčík z Petrovic u Karviné (5:26 min).

V závodu netradičních plavidel patřilo první místo vtipné posádce hodoňovických „Kamenů“, kteří získali, a nutno podotknout že opravdu zaslouženě, i cenu diváků. Druhé místo se svým „buickem“ vybojovali Simpsonovi z Bašky. Ocenění za 3. místo si odnesla posádka plavidla „Našeho světa“ z Pržna. Ttímto bychom chtěli ještě jednou nejen za ně poděkovat Ondrovi Hajduškovi, který jim pomohl plavidlo sestrojit a provázel je celou soutěží.

Starostka obce Bašky Irena Babicová společně s hlavními organizátory Baškohrátek Davidem Blahutem a Hanou Poledníkovou všem oceněným poděkovala za účast, rozdala hodnotné ceny, dárky sponzorů a poháry fa Bauer, které jak týmům, tak jednotlivcům budou připomínat chvíle prožité na 8. ročníku Baškohrátek.

Ale tím ještě odpoledne nekončilo. Pokračovalo se dál, a sice pokusem o zápis do Knihy rekordů, a to vytvořením loga obce z lidských těl. A podařilo se!! Celkem 320 přítomných s papíry nad hlavou v barvě bašského znaku – bílými, červenými, žlutými a černými, vytvořilo bílou ovečku v červeném poli a třemi lípovými lístky. Komisařka z Pelhřimova tak už jen konstatovala: povedlo se, původní rekord 161 lidí byl překonán! Všichni zúčastnění měli velikou radost a jako dík za jejich trpělivost a ochotu „jít do toho“ obdrželi od cukrářky Bronislavy Blahutové poděkování za účast – ovečku z lineckého těsta.

rekord-baska-erb

V rámci Baškohrátek toho čekalo také letos na návštěvníky opravdu hodně. Mimo hlavní program se bylo možno zúčastnit například projížďky s autíčky na dálkové ovládání, kde se především pánská část všech věkových kategorií s nadšením zapojila do soutěžního i nesoutěžního klání.. Děti, jejichž obličeje nám po celu dobu programu zdobily šikovné ruce našich kreslířek, také dováděly na různých nafukovacích atrakcích rozmístěných po areálu a jezdily na koni a poníkovi.

A pak už se na pódiu střídaly hudební skupiny se svoji produkcí: Brontosauři revival, Roxette tribune band, Wanastowi vjecy revival, R.U.M. rock band. Přicházeli další a další lidé, mladší i starší generace, všichni se chtěli bavit. A zábava trvala až přes půlnoc do brzkých ranních hodin. Zpestřením byl jistě také úžasný barevný ohňostroj, jehož efekty umocňovala vodní hladina. A oči rozzářených lidí jistě utvrdily organizátory – Sdružení pro Bašku i vedení obce Baška, že je jistě dobré připravit kvalitní zábavu pro lidi, zvláště pak v době prázdnin. Uvědomují si ale, že bez štědrých sponzorů by akce neproběhla. Proto jim patří i touto cestou náš velký dík!!!

Nashledanou na přehradě Baška ne za rok, ale za čtrnáct dní na Gulášfestu!

Dajana Zápalková & Hana Poledníková

baskohratky-2014-006