thumb_most-vizualizace /MF DNES 27. dubna 2011/ Polovina obyvatel Bašky musí jet automobilem více než deset kilometrů, aby se dostala například k radnici. A tak čekají, až bude opraven most přes řeku Ostravici, který padl za oběť loňským povodním.

most-idnesNa lávce Muž si v Bašce prohlíží stavbu mostu z provizorní lávky přes řeku Ostravici, která slouží chodcům. - foto: Adolf Horsinka, MF DNESBAŠKA - Už téměř rok je rozdělena ve dví více než třítisícová Baška na Frýdecko-Místecku. Téměř na děn přesně před jedenácti měsíci, 23. května loňského roku, nevydr­žel pilíř tamního mostu, spojující­ho přes řeku Ostravici dvě části obce, nápor vody a posunul se tak, že celý most musel být zbourán. Od té doby musí všichni lidé, kteří chtějí jet z levobřežní části Bašky na pravý břeh nebo naopak au­tem, jet více než desetikilometro­vou objížďkou.

„Ten most nám hodně chybí, hlavně starší lidé mají velké problé­my, když se nemohou dostat na druhý břeh automobilem," říká Hana Sanitrová z Hodoňovic, části Bašky, která je od centra obce od­dělena řekou. „Mi osobně to až tak nevadí, jsem mladá a klidně si kde potřebuji dojdu, ale třeba mamin­ku jsme museli začít vozit na auto­bus, který k nám přestal dojíždět. A to se časem prodraží. To bylo hlavně v zimě, teď si už k tomu au­tobusu dojede sama na kole," do­dala dvaadvacetiletá žena.

Základní konstrukce mostu už je hotova. Přes Ostravici se nyní klene na dvou pilířích. „Chodil jsem se tady dívat, jak ten starý most rozebírali, byla to paráda," vysvětluje u stavby nové­ho přemostění řeky starší muž. „Měli tady jeřáb, který byl vidět až z Místku, hydraulickým nástav­cem stříhali ten starý most jako by to byla plechovka od konzerv, ani nemuseli moc pálit," vzpomíná na rozebírání starého mostu.

Proč musí mít Baška nový most? Při povodni v květnu loňského roku podemlela velká voda jeden z pilířů mostu tak silně, že se posunul a s ním se pohnula i celá mostní konstrukce, kterou nezbylo než rozebrat a nahradit novým mostem. Náklady na opravu, stejně jako na náhradní dopravu přepravující obyvatele z jedné části obce do druhé, hradí kraj.

Jeho nástupce by měl stát do podzimu. Kdy přesně budou moci obyvatelé Bašky a další řidiči most využívat ale zatím není jasné, verzí o zprovoznění je více. „Slyšela jsem o červenci, slyšela jsem i o začátku školního roku, aby školáci měli lepší cestu, poslední termín prý je na pouť, která je na Václava," přibližuje varianty, které probírají obyvatelé Bašky, dů­chodkyně před místní radnicí.

„Most by měl být hotový v září," vysvětluje starostka Bašky Irena Babincová. „Ještě přesně nevíme konkrétní datum, ale doufáme, že to bude co nejdříve, dodala starost­ka. Zda se podaří uvést most do pro­vozu právě v září ale není jisté. I na ceduli oznamující podrobnosti o stavbě u samotného mostu je jako termín dokončení uveden lis­topad letošního roku.

„Děláme co můžeme, ale jestli stihneme most dostavět do září není jisté," vysvětluje zástupce fir­my, který si nepřál být jmenován. „Most totiž vede přes chráněné území a bude záležet na ochraná­řích, jestli nás do řeky pustí, jinak by se musely některé věci dělat slo­žitěji. Délku stavby může ovlivnit i počasí," dodal.

„Snad to bude co nejdřív, man­žel musí jezdit autem oklikou, aby se dostal do práce, takže se to pro­mítá i do peněz," doufá za všechny obyvatele Bašky Marcela Chlapko­vá.

Darek Štalmach