V kulisách obrazů Bedřicha Šimoňáka proběhlo ve čtvrtek 27. ledna 2022 v sále Hostince U Čendy v Hodoňovicích zavzpomínání na tohoto bašťanského rodáka, který odešel náhle z pozemského světa 7. prosince loňského roku.

Rodina, přátelé a známí si tak měli možnost prohlédnout vystavená dílka “Bédě“ – jak jej většina nazývala. Ač neměl možnost v oboru získat odborné vzdělání, byla to především láska k přírodě a k malířskému kumštu, která jej inspirovala k namalování nevyčíslitelného množství obrázků, pláten, ale též maleb na fasádách či v interiérech hostinců a jiných staveb v kraji pod Beskydami, které tolik miloval.

Vzpomínkové setkání obohatil svým zvučným basem starosta Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška Michal Válek, na varhany ho doprovodil Petr Strakoš. Syn Marek nastínil přítomným milníky z otcova, života, zástupci bašťanských spolků vzpomněli na příjemné chvíle strávené ve společnosti „Bédě“, Dajana Zápalková poděkovala za ilustrace ke svým knihám a almanachům členů Literárního klubu P. Bezruče Frýdek-Místek. Starostka obce Baška Irena Babicová vyzdvihla malířovu ochotu vytvořit obrázky k různým příležitostem v obci, dokonce zhotovení a vymalování „Bašťanského betlému“. Ani lašský král Zdeňa Viluš I. – Krulikovský si tuto příležitost nenechal ujít, aby nevzpomněl na malíře – člena Království lašského. Lašská hymna a cinkající „štamprličky“ slivovice se nesly za „Béďou“ do oblak jako pozdravení a vzpomínka na člověka, který měl rád lidi, dobré slovo a humor.

Dajana Zápalková

Šimoňák loučení

Šimoňák loučení 1    Šimoňák loučení 2 Šimoňák loučení 3 Šimoňák loučení 4  Šimoňák loučení 5  Šimoňák loučení 7  Šimoňák loučení 8  Šimoňák loučení 9