Starostka obce Baška Irena Babicová spolu s místostarostou Janem Richtrem přijali v pondělí 28. června 2021 ve velké zasedací místnosti OÚ Baška dvanáct deváťáků, kteří jsou prvními absolventy ZŠ Baška a budou se dál vzdělávat na učilištích či na středních školách.

Z výrazů ve tvářích přicházejících byla vidět zprvu nejistota, snad z obavy, co je čeká, co zažijí. Při úvodní řeči starostky by snad šlo slyšet cinknutí špendlíku o podlahu, kdyby v místnosti nebyl koberec – tak pozorně žáci poslouchali její moudra a životní zkušenosti. Uvolnění nastalo až při zápisu do Pamětní knihy obce Baška, kam se zvěčnili svým podpisem. Od místostarosty pak s přáním všeho pozitivního do dalších let obdrželi dárek (jistě tolik potřebný batoh s knihou o české minulosti), starostka předala čokoládovou medaili a zástupkyně Žákovského parlamentu Martina Mílová všechny žáky ověnčila širokou šerpou s nápisem Absolvent 2021. Nealkoholický přípitek pak udělal tečku za oficialitami a začala diskuse, ve které se rozvinula témata ohledně dalších studií, způsobu prožití nadcházejících prázdnin. Probíral se i docela specifický školní rok 2020-2021, který si žáci z větší části neužívali klasicky ve škole, ale prožili daleko více hodin před obrazovkou svých počítačů při ON-LINE výuce.

„Celý ten školní rok utekl jako voda, neměli jsme si ani možnost vychutnat naši novou školu se všemi jejími „vymoženostmi“, neužili jsme si ani sami sebe. Nepodnikali jsme společné výlety, exkurze, praxe, tak snad si to vše vynahradíme při dalších studiích. Ale, bohužel, už každý s jinými spolužáky – kamarády,“ podotkl jeden z přítomných žáků.

Mají pravdu, o to vše byli ochuzeni. Naplánováno bylo hodně zajímavých aktivit, zvládli jsme ale společný dvoudenní výlet do Prahy,“ přidala se v diskuzi třídní učitelka deváťáků Ivona Popieluchová.

Rozlučme se tedy i my všichni s našimi deváťáky mottem Karla Čapka:

„Vzdělání je to, co nám zůstane, když zapomeneme všechno, co jsme se naučili ve škole.“

Tak hodně štěstí v životě, milí absolventi 9. ročníku ZŠ Baška. Ať máte na naši školu jen ty nejlepší vzpomínky, ať už se ocitnete kdekoliv v jakýchkoliv životních situacích!

                                                                                          Dajana Zápalková, kronikářka obce Baška

 

P1050012P1050063P1050064P1050067P1050076Pam.kniha

P1050024P1050054