Asi mi dáte za pravdu, že školní rok 2020/2021 se svým způsobem díky vládním opatřením v důsledku koronaviru vymykal z normálního běhu školní výuky. Své síly a um při výuce dětí museli zapnout nejen učitelé, ale i rodiče, aby znalosti dětí byly uspokojivé pro všechny strany. Naučit děti správnému čtení, to je jistě nelehká záležitost.

A navíc, aby získaly i vztah ke čtení a ke knihám vůbec, to dá jistě hodně práce, ale výsledek se dostaví. O tom se přesvědčila starostka obce Baška Irena Babicová a knihovnice Dajana Zápalková, které šly „prověřit“ ve čtvrtek 24. června 2021 čtenářské znalosti prvňáků v místní základní škole.

Nejprve se „předvedli“ žáci 1.A třídy, kteří si pro hosty s paní učitelkou Vladimírou Teperovou připravili doslova čtenářské pásmo s říkankami, poté postupně četli pohádku o Šípkové Růžence. Jejich snažení bylo odměněno – starostka, oděná v šat rytíře, v ruce dýku, pasovala postupně každého žáka na čtenáře. Od knihovnice prvňáčci obdrželi malý dárek v batůžku – Deník malého čtenáře, skřítka Knihovníčka a knižní záložku. Přidala i přání:

„Čtěte, čtěte… doma nahlas, každý den, knihovniček vás bude poslouchat. Přečtené knihy zapisujte do svého deníčku a pak mi přijďte do knihovny ukázat, jak jste byli pilní, kolik knih už máte přečtených!“

Paní starostka poděkovala dětem za pěkné čtení, pochválila je, co se za ten neobvyklý školní rok naučily.

„Odměnou vám všem teď budou prázdniny, na které se už jistě těšíte! Ať už se podíváte k moři či k babičkám na zahradu, do hor. Poznáte nové kamarády, prožijete nevšední zážitky, naberete sílu pro další školní povinnosti. Už teď se těším, že se s vámi se všemi setkám zase v září, kdy budete o ročník výše vstřebávat nové vědomosti. Totéž přeji i vašim učitelkám, které mají můj velký obdiv, jak učivo zvládaly.“

Obdobný scénář pasování prvňáčků na čtenáře probíhal i v 1.B, kdy žáci díky paní učitelce Ireně Kočí byli neméně šikovní ve čtení, měli rovněž pěkně připravený program, aby svému titulu „čtenář“ dostáli. Děkujeme vám, milí žáci, za nevšední zážitky.

Irena Babicová, starostka obce

Dajana Zápalková, knihovnice