Horké počasí posledních dnů může mít negativní vliv na kvalitu vody v zahradních bazénech. Odborná laboratorní analýza kvalitativních parametrů koupací vody pomůže v eliminace zdravotních rizik.

S ohledem na extrémně teplé počasí posledních dnů doporučují zástupci vodárenských společností uživatelům zahradních bazénů, aby si nechali laboratorně prověřit parametry vody, v níž tráví prázdninové letní chvíle.

Počasí posledních dnů je extrémně horké, teploty vysoce překračují třicítku a ani v noci se příliš neochladíme. To má pochopitelně vliv na kvalitativní parametry vody v řekách, rybnících, přehradách, ale také zahradních bazénech, v jejichž využívání je naše země evropským premiantem. S ohledem na hygienická a zdravotní rizika je dle odborníků z řad hygieniků, lékařů a vodařů žádoucí sledovat kvalitu v bazénech na našich zahradách, u chat a chalup a v případě jakýchkoliv pochybností si nechat kvalitu koupací vody laboratorně ověřit.

„Kromě základních chemických ukazatelů, jako jsou hodnota pH nebo tvrdost vody, doporučujeme sledovat v těchto horkých dnech především bakteriální znečištění, které by mohlo být příčinou nepříjemných kožních či zažívacích problémů. Rozhodně by majitelé zahradních bazénů neměli tyto skutečnosti podceňovat. Můžou se vyhnout nepříjemným zdravotním důsledkům,“ říká vedoucí laboratoří společnosti VodoTech Pavla Veselá.

Společnost zároveň připravila přehledný manuál, jak správně vzorky z bazénu odebírat, jaké náčiní pro odběr používat nebo jak ho dopravit do laboratoře, aby nedošlo ke kontaminaci a předešlo se riziku znehodnocení následné analýzy. Vzorkovnice pro odběr vzorku vody poskytuje výhradně laboratoř. Nesprávně připravená vzorkovnice může vzorek kontaminovat a znehodnotit výsledky analýzy. Před odběrem je nutné si umýt ruce. Vzorek se odebírá z hloubky přibližně 15 centimetrů pod hladinou a alespoň 30 centimetrů od okraje bazénu. Vzorek se odebírá těsně před transportem do laboratoře. Pokud nelze vzorek vody dopravit do laboratoře bezprostředně po odběru, musí být skladován v temnu a chladu při teplotě 1-5 °C. Analýzy v laboratoři musí být započaty nejpozději do 24 hodin po odběru vzorku,“ vysvětluje Veselá.

Společnost Vodotech byla založena v roce 1995 s názvem SmVaK-opravy a ověřování vodoměrů, s.r.o., jako dceřiná společnost Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava.

Pavla Veselá
Vodotech, spol. s r.o.

Telefon: 595 694 335, 702 154 771  
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.