„My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví vinšujeme vám.“ Tato známá melodie rozeznívá na začátku ledna domácnosti mnoha z nás. Děje se tak díky Tříkrálové sbírce, největší sbírkové akci v České republice pořádané už od roku 2000, kterou na Frýdeckomístecku organizuje Charita Frýdek-Místek, a to ve spolupráci s obcemi, farnostmi a dalšími organizacemi a jednotlivci.

V minulém roce nepřála situace koledníkům, kteří kvůli koronavirovým opatřením nemohli vyrazit do ulic. Tříkrálová sbírka tak byla přesunuta do online prostoru. Tato novinka minulého roku zůstala zachována i letos, avšak tradice tříkrálové koledy byla opět navrácena. Ve svých domácnostech jste se tak znovu mohli setkat s charitními tříkrálovými koledníky, kteří nám dům od domu roznášeli Tříkrálové požehnání.

S koledníky jsme se letos rozloučili třetí lednovou neděli, tj. 16. 1. 2022, kdy tímto dnem skončilo putování tří králů po obcích, vesničkách a městech Frýdeckomístecka i celé České republiky. Pomyslnou štafetu po statečných kolednících, které od koledování neodradila ani nepřízeň počasí, převzali pracovníci Charity Frýdek-Místek. Ti se vydali vstříc dobrodružství plného rozpečeťování a počítání obsahu pokladniček. Přestože koledníky již ve svých domácnostech nezastihnete, Tříkrálová sbírka ve své online formě na webových stránkách www.trikralovasbirka.cz běží až do konce měsíce dubna.

Díky pomoci a štědrosti vás všech se letos podařilo v Bašce vybrat krásných 118 684 korun, přičemž v samotné Bašce to bylo 53 133 korun (včetně 2 887 korun, které občané vhodili do pokladničky v knihovně Baška), v Kunčičkách u Bašky 30 393 korun a v Hodoňovicích 35 158 korun. V rámci celé Charity Frýdek-Místek to bylo 2 277 306 korun v pokladničkách a 79 811 korun bezhotovostními příspěvky. Část sbírky, která přináleží Charitě Frýdek-Místek, použijeme na opravy a úpravy v pobytových zařízeních, dále na volnočasové a vzdělávací aktivity pro děti a mládež, stejně jako na terénní služby pro nemocné a lidi s omezenou soběstačností a na vybudování tréninkového bytu pro osoby s duševním onemocněním. Celkem se v České republice letos vybralo 137 604 351 korun.

Srdečně děkujeme všem koledníkům, kteří v této nejednoduché době vyrazili, všem, kteří umožnili umístění statických pokladniček (v Bašce to byla pokladnička umístěná v knihovně) a samozřejmě všem, kdo do pokladniček přispěli. Děkujeme, že nám pomáháte naplňovat naše motto „…s námi nejste sami…“; my s vámi sami nejsme.

Charita Frýdek-Místek

Fota: Archiv Martina Chromjáka a Jany Dibelkové