Hity od let šedesátých, po ty z počátku tohoto tisíciletí, zněly kulturním domem v Bašce v pátek 31. března 2023. Bašťanský spolek zde pořádal tradiční a oblíbenou Retro zábavu.

Přemýšleli jsme, kolikátým rokem už vlastně v Bašce Retro zábava probíhá. Pátrali jsme v historii a zrekapitulovali, že v roce 2020 se kvůli nenadálému nástupu pandemické situace nekonala vůbec a v roce 2021 jsme desátý jubilejní ročník Retro zábavy pořádali on-line a přenesli jsme tak atmosféru z kulturáku, odkud jsme vysílali, do soukromí vašich domovů. Rok 2022 již proběhl naštěstí tradičně a „naživo“, stejně tak, jako letošní, tedy dvanáctý ročník.

Moc nás těší, že i tentokrát jste nám dokázali, že si tuto akci prostě ujít nenecháte a v kulturním domě jste všechna místa, která byla k dispozici, obsadili. Co nás také neméně těší, je to, že jste nás opět vyslyšeli a prakticky všichni dorazili stylizovaní do některého z uplynulých období. Někdy je až komické, když si na baru dává panáka dáma šedesátých let s představitelem hnutí hippies a s nimi vřele konverzuje spartakiádní účastnice v dresu cvičenky Skladby Poupata…  To se může stát jen tady, a to nás baví.

O hudební stránku se po celý průběh večera vzorně staral DJ Lumír Mořskovský a DJ Marek Urbanec, kteří do přítomných pálili jeden song za druhým. Odměnou jim byl neustále plný parket, kdy tanečníci nejen tančili, ale většinu hitů nadšeně doprovázeli zpěvem. Co si budeme povídat, pro většinu to byly pecky jejich více, či méně vzdáleného mládí, a tak není divu, že vyvolávaly kromě lehké nostalgie a vzpomínek také nadšení.

Ani letos nechybělo tradiční vystoupení, kterého se, jako každý rok, ujali přímo sami pořadatelé osobně. Ale nikomu to neprozrazujte, protože všichni si myslí, že přijeli „známí umělci a legendy z Prahy“! Tentokrát jsme se vrátili do roku 1988, do roku, kdy například probíhala kampaň proti kouření s názvem Šance pro tři milióny, kdy se vystupňovaly vleklé problémy se zásobováním toaletním papírem, byl odvysílán první díl seriálu Chlapci a chlapi nebo založena známá rocková kapela DOGA. Do tohoto roku byl zasazen děj vystoupení, kterému uprostřed lesa u ohně vévodily folkové a country hity takových velikánů tohoto žánru, jakými jsou třeba Wabi Daněk, Waldemar Matuška, bratři Nedvědové, Věra Martinová, Michal Tučný nebo do toho stylu občas vybočující Helena Vondráčková. Celý sál si společně se všemi závěrem zazpíval Rodné údolí a vystoupení bylo zakončeno opět společným zpěvem písně Kdyby tady byla taková panenka. Panenky i panáčci zpívali opravdu krásně, sálem se nesly na střídačku ženské a mužské hlasy a atmosféra táboráku byla naplněna.

S úderem půlnoci byla zahájena specifická Retro tombola. Ceny byly tentokrát opravdu parádní. Našlo se několik velice cenných kousků z minulosti, které svou dobu i po létech náležitě prezentovaly. Vyhrát bylo možno ale i mnoho dárkových balíčků naplněných surovinami, které byly k mání před spoustou let a které je možno objevit v prodejní sítí i dnes. Pikantní balíčky od Růžového slona snad potěší jejich nové majitele, protože i ty byly součástí tomboly. Vyhrát bylo možno třeba i vstupenky, šperky, knihy a podobně. Hlavní cenou byl krásný nový gramofon, který kromě přehrávání vinylů zvládne i moderní nosiče.

Po celou dobu se o spokojenost návštěvníků po stránce gastronomické staraly v kuchyňce výborné kuchařky, které navařily domácí gulášek, nasmažily řízečky, napekly koláčky a věnečky, vyrobily chlebíčky a s tím vším nás dělaly šťastnějšími. Bylo to všechno tak dobré, že kdo si nedal, opravdu zaváhal. K tomu dole ve vestibulu teklo pivko proudem a v baru bylo také neustále plno. Kdo měl zájem, mohl si v Retro fotokoutku pořídit i fotku na památku.

Vytancovaní, spokojení jsme se před třetí hodinou ranní loučili a už se rovnou začali těšit na další rok.

RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)
RETRO zábava (2023)