Na různých místech se v Bašce v průběhu prázdnin konalo 5x promítání letního kina. Obec Baška v letošním roce obohatila prázdninový kulturní program promítáním českých komedií pod širým nebem.

Prázdniny zahájilo letní kino v areálu přehrady Baška, a to na stráni pod kempem, které se konalo hned 1. července. Film Tři tygři – Jackpot přilákal i jednoho z hlavních hrdinů filmu, který se v průběhu promítání projel místem na kole a natočené video pak sdílel na sociálních sítích.

Další letní kino bylo realizováno 14. 7. v Hospůdce na Kamenci, lépe řečeno v jejich venkovních prostorách. Moc hezké a možná trochu nespravedlivě opomíjené místo hostilo další promítání, tentokrát film V létě ti řeknu, jak se mám.

Třetí zastávkou Kina na cestách, které zajišťovalo technickou stránku promítání, bylo fotbalové hřiště v Kunčičkách u Bašky. Tematicky zde byla zařazena česká komedie z fotbalového prostředí Vyšehrad: Fylm v hlavní roli s Jakubem Štáfkem.

Letní kino samozřejmě neopomnělo zavítat ani do místní části Hodoňovice, kde jsme 18. 8. v zahradních prostorách Hospůdky U Čendy během jedné z tropických nocí, kdy teplota v průběhu promítání dosahovala 23 °C, mohli vidět moc hezký film Gump.

Letní řadu kin pod hvězdami jsme zakončili 1. 9. opět na přehradě Baška, tentokrát na velké travnaté ploše bývalého brouzdaliště, kde se využilo již postaveného zázemí připraveného na GulášFest konaný následující den. Shlédli jsme velice povedenou českou komedii Přání k narozeninám a s přesným načasováním nás podrželo i počasí, protože 10 minut po závěrečných titulcích se spustil prudký déšť.

Na všech zastávkách Letního kina nebylo vstupné povinné, ale žádali jsme diváky o vstupné dobrovolné, aby si každý mohl nastavit jeho výši dle svým vlastních možností. Celkově se na všech letních kinech vybrala částka odpovídající přibližně 20 % nákladů na promítání. Chtěli jsme udělat promítání dostupnější pro všechny, a proto jsme zvolili variantu dobrovolného vstupného. Děkujeme všem, kteří to pochopili a do kasičky přispěli přiměřenou částkou. Bohužel se však často stává, že někteří tuto vstřícnost pochopí jako promítání zdarma. Je potřeba si pak ale uvědomit, že právě díky tomu se může stát, že letní kina dále nebudou realizována, protože se jejich náklady vrátí pouze z velmi malé části.

Děkujeme všem, kteří se přišli za námi pobavit a kteří přispěli na částečnou úhradu nákladů na promítání.

Kulturní komise obce Baška

Fota: Archiv kulturní komise

Letní kino v Bašce (2023)