Sice skoro podzimní, ale přesto nádhernou slunnou sobotu mohli mnozí strávit na přehradě Baška, kde se 3. září 2022 konal tradiční Gulášfest pořádaný Bašťanským spolkem ve spolupráci s obcí Baška. Letošního dvanáctého ročníku se účastnilo 15 soutěžních týmů, které šly do pomyslného boje o nejlepší kotlíkový guláš.

Týmy dorazily z různých míst moravskoslezského kraje. Soutěžily samozřejmě i týmy z Bašky, ale také z Frýdku – Místku, Kokor u Přerova, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Rychvaldu, Pražma, Sviadnova, Opavy a Klimkovic. Jejich úkolem bylo na místě uvařit co nejlepší kotlíkový guláš, jehož kvality pak hodnotili nejen přítomní diváci, ale také čtyřčlenná odborná porota složená ze zástupců diváků i odborníků, ale především znalců guláše a gurmánů.

Do diváckého hlasování se letos mohlo zapojit 150 návštěvníků, kteří si zakoupili kartičky s náhodně vygenerovanými čísly pěti soutěžních týmů. Ty pak obešli, ochutnali jejich soutěžní guláše a ohodnotili známkami jako ve škole. Odborná porota měla úkol o něco složitější, protože jejich úkolem bylo po celý den sledovat průběh přípravy a vaření, ale také všechny guláše ochutnat a vše samozřejmě patřičně promítnout do hodnocení. Hodnotili především průběh přípravy, čistotu pracovního místa, týmovou spolupráci, chuť, barvu, vůni a konzistenci gulášů.

Při Gulášfestu mají soutěžní týmy možnost vytvořit si každý vlastní specifické místo, které je bude prezentovat, a ve kterém se jim bude dobře pracovat. Většina týmů tak má kolem svého kotlíku s gulášem vytvořeno zázemí s posezením nejen pro samotné vařiče, ale i jejich přátele a hosty akce. Mají pro všechny k dispozici různá jídla, která mohou návštěvníkům nabídnout po celý den, protože lidé nejen z blízkého okolí si dávno zvykli, že v den konání Gulášfestu se prostě doma nevaří. Každý, kdo přišel v sobotu na přehradu, měl možnost vybrat si z jejich bohaté nabídky a kromě mnoha nesoutěžních gulášů připravených jak na místě, tak uvařených předem, ochutnat také například langoše, burger s trhaným masem, párek v rohlíku, klobásy, steaky, hranolky, koláče, buchty, různé pomazánky a mnoho dalšího.

Gulášfest se silnou podporou nádherného a prakticky ideálního počasí přilákal opravdu velké množství nejen dospělých, ale také rodin s dětmi. A i o ty nejmenší, kteří ještě nemusejí až tak ocenit gulášek a dobré pivko, bylo postaráno. Čekali na ně poníci připraveni je povozit, mohli si nechat namalovat nějaký obrázek na obličej, měli možnost si vyzkoušet malování pískem a podél břehu přehrady pro ně hasiči z Bašky připravili také překážkovou dráhu zakončenou zásahem do terče vodním proudem.

GulášFest 2022
Celý den byl slavnostně zakončen, jak jinak, než vyhlášením výsledků. Diváci nejvíce ocenili srnčí guláš místních myslivců, který dosáhl také na první místo v celkovém hodnocení. Další příčky celkového hodnocení, které zahrnovalo kromě hodnocení diváků také hodnocení odborné poroty, obsadily soutěžní týmy v tomto pořadí: Dřevjáne tenisové rakety z Bašky s hovězím gulášem, TomPet z Havířova také s hovězím gulášem a Opavský Česnek tým se srnčím gulášem. Nejlépe umístěným gratulujeme a všem zúčastněným týmům děkujeme za jejich přízeň a vytvoření bezvadné atmosféry a krásné akce.

Rádi bychom poděkovali všem návštěvníkům, soutěžním týmům, obci Baška za spolupráci a společnostem ArcImpex, GMC tech za podporu akce.

Letošní 12. ročník je za námi s konstatováním, že se mimořádně povedl a věříme, že za plné spokojenosti všech, kteří se ho zúčastnili.

GulášFest 2022
GulášFest 2022
GulášFest 2022
GulášFest 2022
GulášFest 2022
GulášFest 2022
GulášFest 2022