V archivu obce Baška je zaznamenáno datum 10. 6. 1923, kdy bylo vydáno povolení k novostavbě rodinného domu s prodejnou Františku Sýkorovi (*27. 2. 1897 †1965) – legionář, v 19 letech narukoval do Ruska. Pocházel z Vysočiny, z obce Bobrůvky, okresu Žďár n./Sázavou. Po 1. sv. válce pracoval v Ostravě-Martinově jako vedoucí obchodu se smíšeným zbožím, který patřil pod Lidové spotřební družstvo Budoucnost.

V uvedeném roce 1923 začíná stavět domek (v přízemí prostor pro obchod, do dvora kuchyň a ještě jedna místnost, na poschodí jeden pokoj). 8. 8. 1924 proběhla kolaudace a začíná se zde prodávat smíšené zboží. František Sýkora zde pracuje s manželkou Františkou, roz. Svitavskou. V roce 1928 je na dvoře postavena kůlna pro chov domácího zvířectva a sloužila též jako skladiště uhlí. V roce 1932 byly přistaveny na pozemku Karla Dvořáka č.p. 183 prostory pro Holičství a kadeřnické dílny Karla Dvořáka (navazovaly jednou zdí na budovu smíšeného zboží – zástupci Obce Baška nařídili udržet stavební čáru s Budoucností).

V roce 1941 probíhají v domě vnitřní přestavby, ze strany od železnice byla zřízena prodejna mléka.

Dum 149 2020 reznictvi HHPo válce je obchod dále otevřený, střídaly se zde pracovnice, protože František Sýkora vykonával v Bašce funkci předsedy MNV. Vedle této práce mu byla koníčkem myslivost, byl předsedou místního mysliveckého sdružení, pořádali hony, přírodu a les měl moc rád. Ve starobním důchodu pak koupil domek č.p. 216, kam se s manželkou přestěhovali a v r. 1951 provedli nástavbu domu, vznikly tak dvě bytové jednotky.

Na budově č.p. 149 byly v roce 1968 provedeny menší úpravy – výměna oken, vnitřní prostory byly upraveny na samoobsluhu, prodejna patří pod JEDNOTU – Lidové spotřební družstvo. V roce 1979 byly postaveny na pozemku dva plechové sklady. Větších změn pak budova zaznamenala v roce 2002 za nájemce Petra Bauera, který zde provozuje firmu Poháry Bauer. Následně v r. 2012 rozšiřuje výrobní prostory – staví na pozemku hangár. Uvedená firma byla zde provozována do července 2019. V červnu se stává nájemcem H+H řeznictví, který zde provádí vnitřní rekonstrukce a od 30. 6. 2020 se zde začínají prodávat masné a uzenářské výrobky (dosud H+H řeznictví bylo v Bašce na č.p. 40).

Obchod Budoucnost vnitrniVyprávění Františka Sýkory (91) – syna Fr. Sýkory st., který si vzpomíná na své mládí, prožité v Bašce. Živé jsou poslední tři dny války, které rodina prožila ve sklepě svého domu za neustálé střelby. Zkoušky na obchodní akademii skládal ve Frenštátě p./R., za války byly ale střední školy zavřeny, studia přerušena. Maturitu dělal v r. 1949 na frýdecké obchodní škole. Poté pracoval ve Frýdku ve Slezanu n.p. v investičním oddělení, ve 21 letech (v r. 1951) narukoval na vojnu, a protože byl hudebník, celé dva roky „odehrál“ s vojenskou hudbou. Během vojny se oženil s Jarmilou Fajkovou z Vratimova, kam se též po ukončení vojenské služby přestěhoval. S manželkou vychovali dceru Evu, která je mu nyní velkou oporou, když bydlí sám v bytovém domě v Místku.

Zdroj: archiv OÚ Baška
Foto: Archiv Františka Sýkory