30. listopadu 2023 uplynul rok od násilné smrti mladého člověka, Bašťana, nadějného varhaníka Jožky Eliáše. První adventní neděli, 3. prosince 2023, byla za něj v dopoledních hodinách sloužena mše svatá, a to v kostele sv. Václava v Bašce, odpoledne tamtéž proběhl Vzpomínkový koncert.

Na pozvání PhDr. Marie Hakenové – Ulrichové navštívila delegace Lašského smíšeného pěveckého sboru slavnostní akt odhalení pamětní desky herečky Marie Glázrové – Hakenové a operního pěvce Eduarda Hakena. Tato akce se uskutečnila v úterý 16. května 2023 v Praze na Smíchově u domu, který společně oba dva obývali téměř 51 let.

Pečujete o svého blízkého v domácím prostředí v terminálním stádiu nemoci a umírání? Do projektu z OPZ+ Posilujeme sociální práci na obcích v území MAS Frýdlantsko-Beskydy zapojujeme partnera s finančním příspěvkem Mobilní hospic Strom života a ve vzájemné spolupráci přinášíme podporu všem neformálním pečujícím osobám v paliativní a domácí hospicové péči v našem území. V případě nutnosti kontaktujte odborného pracovníka mobilního hospice na tel. 553 038 016.

….Blíží se období, kdy bude sněžit jak blázen, silničáři samozřejmě jako každý rok zaspí, takže se budeme klouzat po neodklizených a namrzlých cestách, někteří nechají svá auta pohřbená pod obrovskými nánosy sněhu až do jara a počkají, až sníh sám roztaje, jiní zaparkují, kam je napadne a pak si půjdou důležitě stěžovat, že cesty nejsou dostatečně rychle a kvalitně uklizeny, ale neuvědomují si, že jsou na vině i oni sami tím, že brání průjezdu vozidel provádějících zimní údržbu… Takhle to možná s trochou nadsázky vidí někteří z nás, ale teď již k faktickým informacím.

Ve dnech 23. - 24. září 2022 proběhly komunální volby, kde si občané obce Baška volili nové Zastupitelstvo obce. Celková volební účast ve všech třech okrscích byla 51,94%. Což je od 0,66% méně než v roce 2018.

V tělocvičně ZŠ Baška se každý čtvrtek od 16:30 do 18:30 ozývá japonština, trénují zde totiž karatisté a karatistky z SHOTOKAN KARATE KLUB ATTFIS, z.s (#TEAMATTFIS) pod vedením trenérů Bc.Veroniky Škodové, DiS. (2.dan) a Lukáše Havláska (1.dan). Dvojnásobnou mistryní světa se stala teprve desetiletá Julie Pallová, která trénuje až třikrát týdně v Ostravě a jednou týdně právě v Bašce, kde to má nejblíže.

Před osmou hodinou ranní už to před Základní školou v Bašce doslova vřelo. Žáci vyšších ročníků hlasitě diskutovali se spolužáky – snad o svých zážitcích z prázdnin. Bokem těchto hloučků stáli se svými rodiči, mnohdy i prarodiči, vystrašení prvňáčci, bezradní – co je čeká? Když ale přicházeli do velkých prostor školní jídelny, kde slavnostní zahájení nového školního roku mělo proběhnout, napětí opadalo, rodiče je povzbuzovali k úsměvům.

Kulturní dům v Bašce ožil v pátečním odpoledni 18. března a v sobotní dopoledni 19. března 2022 nezvyklým pobrukováním dětí. Nebyly to už děti v peřince, které maminky držely v náručí, ale mnohdy neposední nezbedníci, kteří přece nebudou sedět a poslouchat, co se hovoří! Je tady zrovna přítomno tolik kamarádů a kamarádek, s kterými se jistě zanedlouho zase setkáme – možná na dětském hřišti!

Ve dnech 9. října - 10. října 2020 proběhlo 2. kolo senátních voleb. Celková volební účast ve všech třech okrscích byla pouhých 15,52%. Občané Bašky si jakou svou senátorku zvolili RNDr. Helenu Pešatovou.

Ve dnech 2. října - 3. října 2020 proběhly krajské volby a 1. kolo senátních voleb. Celková volební účast ve všech třech okrscích, za oba typy voleb, byla cca 39,50%. Občané Bašky si do 2. kola senátních voleb zvolili RNDr Helenu Pešatovou a Ing. Jiřího Carbola. V krajských volbách si občané Bašky vybrali ANO - 24,55%, ODS+TOP 09 - 15,76%, Piráti - 15,27%.