Zimní fotbalová pauza je dlouhá. Poslední zápasy byly dohrány začátkem listopadu a k prvnímu jarnímu utkání náš tým nastoupí v sobou 23. března, kdy na domácím hřišti přivítáme Odry.

První květnovou sobotu se uskutečnila tradiční pochodová akce Okolo Bašky cestička, kterou každoročně připravuje Bašťanský spolek. Trasa pochodu, který byl tentokrát dlouhý 16 a půl kilometrů, provází všechny její účastníky po různých místech obce Baška, aby tak nedala zapomenout ani na zapadlé kouty naší obce a zároveň podpořila spolky a místní podnikatele, kteří se do jejího průběhu zapojili.

Ačkoliv včelařský kroužek mládeže letos pracoval v omezeném režimu, zapříčiněném nákazovou situací, podařilo se nám opět využít finanční podpory z Moravskoslezského kraje a získat dotaci z programu „Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí“ na podporu osvěty a vzdělávání dětí a mládeže v oblasti včelařství, projekt dofinancovala obec Baška.

Letos již tradičně jsme za finanční podpory Moravskoslezského kraje pro děti ze Základní a mateřské školy Baška připravili exkurzi, a abychom jim program ozvláštnili, přichystali jsme jim expozice zvířátek z farmy na nově vybudované včelařské stezce v Bašce, která je součásti farmy Medový dvůr. Exkurze byla rozdělena do několika dnů měsíce června z důvodu dodržování všech nařízených opatření. Další exkurzi ze školy  PLANETA - Montessori základní škola s.r.o. jsme pak provedli v měsíci září.

Víte, že v Bašce máme svou Včelařskou naučnou stezku?

Byla slavnostně otevřena v sobotu 13. června 2020. Stezka se skládá z odpočinkového stanoviště, což je stylový dřevěný altán, v jehož okolí jsou umístěny informační panely, kde se návštěvníci dočtou řadu zajímavostí z historie včelařství a základní informace o včele medonosné.

Kroutíte hlavou, že ne? Tak nyní čtěte, jak jsme se bavili a snad vás tímto přesvědčíme o vaší účasti na tomto nevšedním pobavení v příštím roce.Country bál má v Hodoňovicích již svoji tradici. A jeho osmý ročník, který proběhl v sále Hostince U Čendy 8. února 2020, snad každého ze zúčastněných nadchl svojí pestrostí programu, kostýmy, tanečníky, tombolou, kapelou, prostě vším, co se tady dělo.

V roce 2019 jsme využili možnosti a ve spolupráci s Moravskoslezským krajem opět dovybavili včelařský kroužek mládeže Českého svazu včelařů při základní organizaci Baška. V rámci dotačního programu „Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí“ a také za finanční spoluúčasti Obce Baška jsme dětem pořídili výukový stan, který již nyní aktivně využíváme při prezentaci činností VKM.

Svátek svatého Mikuláše v okolních zemích představuje různé tradice a zvyky. U nás (i na Slovensku) je Mikuláš zobrazen jako muž s bílými dlouhými vousy, oděn do biskupského oděvu a s sebou si při nadílce vždy bere anděla a čerta. Andělé spolu s Mikulášem rozdávají dětem dárky, čert má za úkol strašit a symbolicky trestat zlobivé děti. Mikuláše se slaví v noci z 5. na 6. prosince a děti obvykle dostávají čokolády, pamlsky, ale také pomeranče, banány, brambory nebo uhlí.

Posvícení, hody – ve Slezsku krmáš je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela. Tato slavnostní událost bývá v obci slavnostně připomínána. Podobně jako pouť, což ale znamená svátek patrona kostela. Obvyklými atributy krmáše jsou koláče, taneční zábavy aj. zvyklosti.

Předvedlo nám to celkem 12 soutěžních týmů, které se v sobotu 30. 8. 2019 zúčastnily letošního    9. ročníku soutěže Gulášfest konané na přehradě Baška. Jejich úkolem bylo uvařit na místě jakýkoliv guláš s tím, že veškerá příprava od krájení cibule a masa, až po závěrečné dochucení, musí proběhnout na místě.