První květnovou sobotu se uskutečnila tradiční pochodová akce Okolo Bašky cestička, kterou každoročně připravuje Bašťanský spolek. Trasa pochodu, který byl tentokrát dlouhý 16 a půl kilometrů, provází všechny její účastníky po různých místech obce Baška, aby tak nedala zapomenout ani na zapadlé kouty naší obce a zároveň podpořila spolky a místní podnikatele, kteří se do jejího průběhu zapojili.

V letošním roce Cestička směřovala kolem přehrady, přes lesopark pod přehradou k řece Ostravici, kde se na Včelařské naučné stezce ukrývalo první stanoviště Medového dvoru. Dále pak vedla do hodoňovického Hostince U Čendy, kde po zkušenostech minulých let všichni očekávali speciální zábavu. A taky se dočkali! Čendaspoláci opět nezklamali a připravili si parádní úkoly tématicky směřované jako jarní práce na zahrádce. A tak si všichni mohli vyzkoušet hod gumákem, zúčastnili se „kobzolové brigády“, projeli se s kolečky, nebo si třeba našli svou mandelinku bramborovou.

Přes stanoviště v Hospůdce na Kamenci pokračovala trasa na Malou Bašku, kde v altánku a kolem něj bylo další stanoviště. I tam se blýskli, protože kromě smažení výborných bramborových placků zajistili pro děti mimo stálé atrakce třeba i obří skákací hrad.

V závěrečné části putování bylo úkolem vyfotit se u veliké tabule hlásající, že jste právě na Dřevěném kopci. A potom už zpět do cíle, který byl v místě startu, a to u restaurace U studny pod přehradou.

Ještě v předvečer akce předpověď slibovala konec deště před zahájením pochodu. Nicméně počasí ji asi nečetlo, a tak jsme si užívali májového deštíku prakticky po celý den. Na trase to bylo místy znát,  taže se nám někteří vraceli téměř k nepoznání, krásně špinaví, zmoklí, ale dle jejich slov spokojení.

Hana Poledníková

Vložit fota: archiv Bašťanského spolku