Včelařský svaz

Včelařství obecně

Včelařství je jedním z nejstarších oborů lidské činnosti, který člověku přinášel v každé době prospěch. S vývojem lidské společnosti se měnilo i ohodnocení jednotlivých složek užitečnosti včel. S výrobou cukru klesl význam medu jako základního sladidla, s rozvojem petrochemie se přestal používat vosk ke svícení. Mimořádný význam včel spočívá také v opylovací činnosti v květech rostlinných druhů. Dneska je velice uznávaný už i propolis, což je pryskyřičná látka, kterou včely sbírají na pupenech listnatých stromů. V posledních letech se zjistilo, že má vynikající protivirové a protibakteriální působení. Co se týče medu, všechny druhy jsou zdravé. Světlé nektarové medy jsou lehce stravitelné, mají velké množství pylu a jsou vhodnější pro děti a starší lidi. Tmavé lesní medy jsou medovicového původu a obsahují velké množství silic stopových prvků.

Český svaz včelařů (ČSV)

Podle Miloslava Peroutky, který je tajemníkem ČSV, je Český svazu včelařů dobrovolné sdružení a v současné době má 49 tisíc členů, což je 97 % všech chovatelů včel v Česku. Po celém světě ale ubývá zájem o takovéto vědy. Proto se ČSV snaží vychovávat nové včelaře a vůbec lidi, kteří mají zájem o biologii a přírodu. V ČR je zhruba sto včelařských kroužků, které jsou svazem podporovány.

Včelařství v ČR

I když na tom není včelařství v Česku ve srovnání s okolními státy špatně, máme podle Peroutky silný podstav chovatelů i včelstev. Na dobré opylení bychom potřebovali asi 700 tisíc včelstev. V roce 2008 jich bylo zazimováno 520 tisíc a kvůli nepříznivé zimě třetina uhynula. Zjara byla k dispozici jen polovina včelstev potřebných k dobrému opylení, což je hlavní poslání včel. I včelařství prodělává celosvětovou krizi - v důsledku rozšíření parazitů i civilizačních změn ubývají včelstva a to je opravdu varující. Společnost si to ale uvědomuje a v mírném pásmu včelařství podporuje, aby byl dostatek nejen potravy, ale také aby byla zachována pestrost přírody. Na včely má negativní vliv řada faktorů - kromě moru také například vlnění, na kterém jsou založeny mobilní telefony, použití pesticidů v přírodě či výfukové plyny. Základní organizace Českého svazu včelařů v Bašce Baštečtí včelaři byli do roku 1951 členy ZO ČSV v Dobré, hodoňovičtí a kunčičtí včelaři ale byli organizování v Místku. Až v roce 1951 na návrh včelařů z Bašky vytvořily tyto tři obce po dohodě samostatnou organizaci –

Základní organizaci českého svazu včelařů Baška.

Zakládajícími členy z Bašky byli: Bohumír Jakeš, Vilém Saniter, Ladislav Pastorek z  Kunčiček: Rudolf Fiža z Hodoňovic: Alfons Bača, Josef Svoboda Vzniklá organizace měla 55 členů s 226 včelstvy. Prvním předsedou byl zvolen Bohumír Jakeš.

Současný výbor ZO ČSV pracuje v tomto složení:

Předseda: Martin Carbol Jednatel: Karel Kolčář Pokladník: Jiří Marek Zdravotník: Pavel Kowalczyk Členové výboru: Radomír Kubaň, Petr Kolář, Josef Novobílský, Josef Saniter, Jiří Kaňok Nejvíce členů měla ZO ČSV Baška v roce 1969, a to 73, největší počet včelstev pak byl zaregistrován v organizaci v roce 1987 – a sice 351. Hned nato ale byl rok 1970 pro včelaře v obci tragický, zaznamenali úhyn sta včelstev. Včelaři společně se zahrádkáři vždy patřili k velice činným organizacím v obci. Pořádali Včelařsko-zahradkářské plesy, na kterých zahrádkáři představovali své úspěšné výpěstky ovoce a zeleniny, včelaři zase věnovali med do tomboly. Na tuto velice pěknou tradicí plesů navázala Včelařsko-zahradkářská výstava v Kulturním domě v Bašce (6.- 8.10. 2006). Bylo zde možné zhlédnout včelařské pomůcky historické, ale i ty, s kterými pracují včelaři v dnešní době. Mnozí návštěvníci okusili nabízenou medovinu, ke koupi byl i med. Zahrádkáři se zase pochlubili svými nádherným a mnohdy neobvyklým tvary, velikostmi a vybarvením u ovoce a zeleniny, které sklidili na svých zahrádkách. Nemohu nevzpomenout dlouholetého předsedu ZO a OV ČSV Josefa Svobodu z Hodoňovic, který včelařstvím doslova žil, věnoval mu každou svoji volnou chvilku. Své celoživotní zkušenosti s prací se včelami se snažil předávat i mladé generaci. Organizoval, a samozřejmě se i zúčastňoval, Letních včelařských táborů, na které mládež hned tak nezapomněla. Současný předseda ZO ČSV Baška Martin Carbol se rovněž snaží mladým přiblížit svět ve včelím společenství. Pořádá na základních školách besedy, na kterých žáky seznamuje s životem včel v úlu, vysvětluje jejich význam v přírodě. Nadšení mladí posluchači mohou okusit pravý med, zhotovit si svíčky z včelího vosku, což je pro ně jistě velký zážitek.

Co říci závěrem?

VČELA patří mezi celospolečensky uznávaný hmyz, je státem uznána za hospodářského živočicha a je chráněna zákonem.Lidé si včely stále více váží, již dobře vědí, že více jak 1/3 potravin zdravé výživy na celém světě opyluje právě nenahraditelný opylovač a tím je včela medonosná. Včelaři jsou jistě skvělí lidé, kteří jsou tak v přímém kontaktu s přírodou a pozorují její úžasné souvislosti.Je jistě potěšující, že takové lidi máme i v naší obci, že víme, kde si můžeme zakoupit tak zdravý med či jiné včelí produkty. Věřím, že ti nejzapálenější z nich si jistě dokáží vychovat své pokračovatele.