V sobotu 7. dubna 2018 odstartovala celorepubliková dobrovolná akce Ukliďme svět, ukliďme Česko! Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé skládky a nepořádek. Do očisty svého okolí se může zapojit každý v průběhu celého dubna.

Obec Baška „šla do toho“ hned první uvedený termín. Ve všech třech částech obce byli stanoveni „styční důstojníci“ pro úklid, kteří si se svoji „uklízečskou četou“ rozdělili rajóny, nafasovali platové pytle, bylo třeba i rukavice, a vydali se do terénu. Baška hlásila ze stanoviště u restaurace Kotva: přítomno 20 dospělých + 5 dětí, Kunčičky u Bašky se sešly na hřišti „betonko“: 15 dospělých + 2 děti, Hodoňovice měly „základnu“ před Hostincem U Čendy: 21 dospělých + 5 dětí.

Sluníčkové počasí jistě přispělo k tak velkým počtům dobrovolníků, kterým nejsou stav naší přírody a čistota obce lhostejné. Více jak dvě hodiny sbírali drobné odpadky, ale i objemnější nadbytečné věci z domácností, které jsou lidé schopni vyhodit do volné přírody – proč by se obtěžovali zavézt třeba staré matrace, ojeté pneumatiky, rozbitou kancelářskou židli aj. na sběrný dvůr, který máme v obci!! Je to asi jistá zátěž, vždyť sebrané odpadky našimi dobrovolníky, kterých bylo mimochodem 70 plastových pytlů, svezou obecní služby a zajistí tak odvoz na sběrný dvůr. Odměnou dobrovolníkům za sběr bylo občerstvení, o které se postarala Obec Baška a ve všech třech obcích pak následně hostinští – v Bašce na Kotvě, v Hodoňovicích U Čendy a v Kunčičkách ochotně poskytl prostory pro občerstvení Richard Bajer ve mlýně.

Všem patří velký dík. Dobrá věc se podařila a může nás těšit čistota naší obce. Vždyť přece záleží na nás všech, jak vypadají nejen její hlavní části, ale též zákoutí a místa, kam mnohé odhodit odpadky svádí.

Ukliďme Bašku!