Vítejte v Beskydech

Nejvýchodnější pohoří v České republice vždy přinášelo návštěvníkům značné množství krás. Ladné křivky hor protkané Janáčkovými symfoniemi, zbojník Ondráš se špetkou bázně, nebo bůh Radegast dodávající této odlehlé části naší vlasti mystiku. Moravskoslezské Beskydy jsou v oblasti turistického ruchu synonymem přírody, poskytující krásné prostředí po celý rok, široké škály nabídky programů sportovních, kulturních i společenských a také kvalitních služeb návštěvníkům. Jsou zde místa, která nejsou položena přímo v horském pásmu Beskyd, nedovedeme si ovšem bez jejich památkových objektů, kulturních programů a mnoha obchodů pobyt v regionu představit. Nabízí pozoruhodné doplnění pro ty, kteří se rádi oddávají zimním sportům či letní turistice, a těm, kteří přijízdějí zejména za historií a památkami dovedou poskytnout ojedinělé zážitky od vystoupení skupin historického šermu až po reprízy starodávných jarmarků, poutí či koncertů dobové hudby. Naproti tomu obce, rozprostřené na úpatích horského masivu nebo v údolích bystřin a potoků jsou synonymem pro celoroční fyzickou aktivitu - od běhu na lyží či cykloturistiky až po branné disciplíny spojené s využitím paraglidingu nebo známých pod heslem "houževnatost - tvrdost - kondice". Beskydy a jejich podhůří jsou také oblastí s dochovanými stavebními památkami, mezi kterými vyniká unikátní soubor lidových sakrálních staveb, z nichž nejstarší pochází z 1.poloviny 16. století, poslední byly postaveny ve třicátých letech 20. století. Beskydy a Pobeskydí náleží k regionům s bohatou kulturní tradicí, kterou v současné době připomínají jak folklórní festivaly, čerpající z umění řady špičkových souborů lidových písní a tanců, tak ojedinělá tradice druhého nejstaršího hudebního festivalu - Janáčkovovo hudební Lašsko. Škálu pravidelně připravovaných programů, jejichž inspirací je vztah genia moderní hudby Leoše Janáčka a jeho rodného Lašska doplnil novou tradicí festival Janáčkovy Hukvaldy. Muzeum Beskyd poskytuje návštěvníkům řadu expozic o historii a etnografii Beskyd a Pobeskydí ve frýdeckém zámku. Přes to, že se horské pásmo Beskyd nachází na hranici naší republiky se dvěma státy - Slovenskem a Polskem, je celý region velmi dobře komunikačně přístupný i ze vzdálených míst. Současná poloha naopak rozšiřuje nabídku zajímavých programů o návštěvu známých turistických středisek v polském Beskidu Slaskim (Ustron, Wisla, Bialsko-Biala), nebo na slovenských Kysucách (Čadca, Turzovka, Oščadnica). Přijměte tedy naše pozvání do Beskyd.