rybariZákladní informace

Údolní nádrž Baška leží v katastrálním území Baška v nadmořské výšce 321 m. Nádrž je velmi produktivní bez terénních zlomů, s maximální hloubkou 8 m, s délkou vzdutí 0,8 km.Zemní hráz má výšku 8,5 m a délku přes 960 m. Okolí je zatravněné a zčásti zalesněné. Plocha vodní hladiny dosahuje 32 ha, při malém ročním kolísání. Navštívit nádrž je snadné, protože leží přibližně 3 km od středu města Frýdek-Místek. Čistá voda přitahuje zájemce z celého okolí, u nádrže je parkoviště, restaurace, tábořiště. Po železnici se k nádrži dostanete trasou Ostrava - Kojetín, žel.st. Baška. Nádrž je zařazena do mimopstruhových revírů s označením 471002 Baštice 1A, je velmi dobře zarybněna (kaprem, štikou, amurem i úhořím monté), a proto se zde loví všechny tradiční druhy a navíc cejn, okoun, candát a bílá ryba. Velmi zajímavé jsou úlovky candáta, přes 1000ks ročně. Pravidelně se také uloví kolem stovky úhořů a amurů. Připomeňme si platný popis revíru: Od tělesa hráze až k silničnímu mostu Skalice-Baška na konci nádrže. V obecném zájmu je zákaz rybolovu na vyznačené pláži od 1.6. do 30.8. včetně. Na revíru platí pouze povolenky MO ČRS Frýdek-Místek.

Místní skupina Českého rybářského svazu Baška

Současná organizace vznikla s dokončením vodního díla Baška (1961). Jejími členy jsou rybáři z Bašky, Kunčiček u Bašky, Hodoňovic, Janovic, Skalice, Pržna a Starého Města. Jejím hlavním posláním je nabídnout zájemcům o rybaření co možno nejlepší podmínky - především na přehradě v Bašce. Její členové se rovněž věnují činnosti s mládeži a přispívají k udržování pořádku na přehradě. Významným objektem, který si v roce 1973 svépomocí vybudovali, je RYBÁŘSKÁ LÍHEŇ pod přehradou. Je nejen místem poskytující možnosti rybářským zájmům, ale také ke společenskému vyžití. Tradiční jsou listopadové rybářské hody pořádané v sále Kulturního domu Bašky. Rybáři z BAŠKY patří k nejpočetnějším organizacím v obci. V současné době mají ve svých řadách 162 členů a 30 členů z řad dětí a mládeže, kterým věnují mimořádnou pozornost. Zájemci o krátkodobé povolenky k lovu ryb si mohou "hostenky" zakoupit v kempu na přehradě nebo v prodejně rybářských potřeb pod přehradou.

"Roku 1550 byl v Bašce mezi Skalicí a Baškou veliký rybník, kterým protékala Baštice. Ještě v roce 1934 je možno hráze bývalého rybníka pozorovat. Podle výšky hrází a rozlehlé polohy lze usuzovat na projekt na svou dobu velmi nákladný a důležitý. První doložená písemná zmínka o založení rybářského spolku v Bašce je z roku 1931. Během jara r. 1931 rybářský spolek zřídil rybník o rozloze 1 200 m2 nákladem 4000 Kč. Nacházel se na pozemku p. KARLA PAVELKA, rolníka z Bašky č. p. l. Pozemek v „AMERICE“ byl původně kalužinou močálovitou a části toku, kterým se až do roku 1890 plavilo dříví. Tak došlo k racionálnímu využití tohoto místa. První podzimní lov se odhadoval na 40 kg. ryb, které byly členům spolku rozdány. Před tím byly ryby umístěny v baštýři, který byl pořízen u Fucimanova mlýnského stavu." (Kronika obce Bašky - rok 1931)

Předseda organizace: Zdeněk Matejko, Kunčičky u Bašky