V Česku byl prodloužen nouzový stav do 12. prosince 2020 .

Zákaz vycházení platí nyní až od 23:00 do 04.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibyla cesta zpátky do místa bydliště.

Na veřejně přístupných místech se může scházet 6 osob Nově je možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob.

Možný je také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob.

Obchody

Obchody, na které se nevztahuje zákaz prodeje, mohou mít otevřeno do 23:00. Dílčí úpravu doznává i pravidlo pro vstup do obchodů a dalších provozoven. U těch malých do 15 m² se nebude omezení počtu zákazníků na jednoho vztahovat na dítě do 15 let doprovázející dospělou osobu a na asistenční doprovod zdravotně postižených. U všech ostatních obchodů se do limitu zákazníků nepočítají děti do šesti let v doprovodu dospělé osoby. U rodičů s kočárky smí nově provozovatel vyžadovat použití nákupního košíku a dítě v kočárku se nesmí počítat do limitu osob.

Nové je umožněno profesní vzdělávání členů jednotek požární ochrany a příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky a zkoušek, jejichž složení je podmínkou stanovenou právními předpisy pro výkon určité činnosti, jako jsou například zkoušky v autoškole.

Školství

Od 23.listopadu je možné konání mezinárodně uznávaných zkoušek. Od 25.listopadu se do škol vrátí závěrečné ročníky středních a vyšších odborných škol a konzervatoří a studenti na praxe, povolena bude i individuální prezenční výuka jeden na jednoho na základních uměleckých a jazykových školách. V případě vysokých škol je možná praktická, laboratorní, experimentální či umělecká výuka posledních ročníků ve skupinách o maximálně dvaceti studentech a realizace individuálních studijních plánů studentů doktorského studia.

Také přestává platit ta část krizového opatření vlády, která omezuje chod orgánů veřejné moci a správních orgánů jen na nejnutnější činnosti za minimálního možného počtu zaměstnanců. Nadále však platí, že by zaměstnanci úřadů a institucí měli na nezbytné minimum omezit kontakty s klienty a veřejností a že úřady mají mít pro veřejnost otevřeno jen dva dny v týdnu po nanejvýš pěti hodinách.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na http://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-20--listopadu-2020-184969/.

nouzový stav

omezení maloobchodu