Mladí včelaři

Za podpory Moravskoslezského kraje a jeho dotačního programu „Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí“, měly děti ze Základní školy Baška možnost v rámci projektu „Den na farmě s ochutnávkou produktů“ navštívit 1. června náš Medový dvůr a dozvědět se tak něco více nejen o včeličkách a včelaření celkově, ale také prohlédnout si a osahat mláďata hospodářských zvířat, ochutnat různé druhy medů, medovou žvýkačku, vyrobit si vlastnoručně voskovou svíčku a osvěžit se vodou s domácím sirupem z našich jablek.

V Medovém dvoře na děti čekala celkem 4 stanoviště.  První kroky vedly do medárny, což je místo kde probíhá vytáčení a další zpracování medu. Zde mohly děti vyzkoušet úplně čerstvý med z letošního prvního stáčení a to ve formě medové žvýkačky, což jsou vlastně včelkami vyrobená víčka z vosku na plástvích s medem. K vidění zde byl také medomet, zařízení ke stáčení medu anebo pastovač, což je v podstatě míchačka, ve které se řízenou krystalizací vyrábí med pastovaný. Z informačního rollupu se potom děti dozvěděly, jaké další produkty včelaři mohou získávat a vyrábět.

Druhé stanoviště bylo kreativní a žáci si zde vyrobili dárek, který si odnesli na památku s sebou, svíčku z voňavých mezistěn. Třetím místem v pořadí byla základna členů našeho včelařského kroužku. Zajímavou a hlavně jednoduchou a srozumitelnou formou děti dětem vysvětlily, jak to vlastně v takovém úlu chodí, jakou úlohu ve včelstvu hraje královna, dělnice, nebo trubec.  Nejzajímavější expozicí byl samozřejmě prosklený úl.

Poslední a jednoznačně nejsladší zastávkou exkurze byl náš medový stánek. Připravená ochutnávka medů sklidila u dětí veliký úspěch a souboj chutí mezi klasickou tekutou formou medu a pastou byl velice vyrovnaný.  Po uhašení žízně v horkém červnovém dni pokračovala prohlídka na „zvířecí“ část. Pro děti jsme nachystali výběhy s kuřátky a housátky, husí rodinka je vítala již při příchodu. Zakrslý druh kohoutka a slepiček a hlavně výběh s malými králíčky měly u dětí asi největší úspěch, i když krocan s krůtami a malá jehňátka, která si děti mohly taktéž pohladit a osahat byly rovněž zajímavými zastávkami naší prohlídky.

Kromě spousty informací a zážitků si děti odnesly na památku balíček se sklenicí našeho květového medu a vlastnoručně vyrobenou voskovou svíčku. Děkujeme za návštěvu a těšíme na další podobné akce…

A jestli děti dávaly pozor?  Zkuste se schválně zeptat. Kolik má včelka očí? Anebo kolik nohou? Napovíme, že správné odpovědi jsou 5 a 6. J

den vcelari

MSK logo