V sobotu 8. června 2019 se tým Bašky zúčastnil čtvrtého ročníku Beskydských her bez hranic, které se tentokrát konaly na letišti pořadatelského města letošního ročníku - Frýdlantu nad Ostravicí. Baška se nejen zúčastnila, ale dokonce nám borci vybojovali nádherné 2. místo v celkovém pořadí obcí Mikroregionu Frýdlantsko – Beskydy. Sedmičlenný tým dospělých obsadil 3. místo a taktéž sedmičlenný tým našich dětí bojoval tak fantasticky, že obsadil dokonce příčku nejvyšší!

Soupiska týmu Baška

Poledníková Hana - rozhodčí

Dětský tým  
1.  Eliáš Jiří
2. Eliášová Anežka 
3.  Kočara František 
4.  Kočarová Marie 
5.  Pětrošová Karolína 
6.  Poledníková Anežka 
7.  Vojnarová Vanesa 
  Saforek David - střídač
   
Dospělý tým
1. Richter Jan - kapitán
2. Meca Jaroslav
3. Carbol Martin
4. Eliáš Pavel
5. Mílová Martina
6. Motlochová Dagmar
7. Navrátilová Monika
  Saforek Petr - střídač

Mikroregion Frýdlantsko-Beskydy v sobě zahrnuje 13 obcí, z nichž se letošního ročníku zúčastnilo 7 z nich, a to: Baška, Frýdlant nad Ostravicí, Janovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Lhotka, Ostravice a Pržno. Pomyslnou štafetu pořádající obce letos po Janovicích, Pržnu a Bašce převzal Frýdlant nad Ostravicí.

Za každou obec bojují dva sedmičlenné týmy, jeden tým dospělých a druhý dětí. Podmínkou je u dospělých jeden účastník starší 60-ti let a aktivní účast radního, nejlépe starosty či místostarosty. U dětí pak součet věků členů týmu max. 77 let. V každém týmu musí závodit minimálně tři ženy/dívky.

Z šesti soutěžních disciplín Her jsou tři nastavené od prvního ročníku napevno a nemění se a další tři jsou plně v kompetenci pořádající obce. Pilířem her jsou úvodní Letní biatlon (běh na lyžích a střelba), Voda v kýblu (členové týmu si střídavě nad hlavou a mezi nohama předávají kýbel plný vody tak, aby ztráty vody po překonání tratě byly co nejmenší za co nejrychlejší čas) a Agility (každý musí co nejrychleji proběhnout překážkovou dráhou, na níž ho čeká stepování v pneumatikách, přeskok překážek, slalom, skákání v pytli a průlez tunelem).

Poté následují tři disciplíny, které si každá pořádající obec připraví speciálně pro daný ročník. Tak jako jsme my v loňském roce zapojili přehradu Baška, tak Frýdlant nad Ostravicí využil zase svých specifických možností. Čtvrtá disciplína s názvem Hasičská štafeta dala některým týmům hodně zabrat, protože úkolem bylo během běhu kolem mety rozmotat hasičskou hadici, protáhnout jejími útrobami ping-pongový míček (opravdu se mu skrze hadici moc nechtělo) a hadici opět správně smotat.

Na předposlední disciplínu, kterou byly Bubliny, se těšily především děti, i když u mnoha dospělých jsem viděla v očích čertovské jiskřičky, jak se nadšeně vrhali do prostoru plného pěny a hledali v něm různobarevné díly obecního znaku vlastní obce, aby z něj v závěru mohli znak poskládat do jeho skutečné podoby.

A nakonec si pro nás pořadatelé přichystali opravdovou lahůdku. Kdo může říct, že utáhl letadlo? Po překonání poslední disciplíny Her s příznačným názvem Letadlo to mohou směle prohlásit všichni borci, a to včetně těch nejmenších, protože právě dotáhnout na laně skutečné letadlo do mírného kopce po trati dlouhé necelých sto metrů bylo jejich úkolem a oni to opravdu všichni dokázali!

Starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová na závěr Her konstatovala: „Bašťané dovezli z Bašky déšť, kterým byly letošní hry, stejně jako ty loňské, zahájeny.“ Ale my už víme, že to pršelo štěstí, které jsme v průběhu celého odpoledne všichni potřebovali, a společně s bojovností našich sportovců Bašce přineslo opravdu nádherné umístění! Navíc - zápolení proběhlo bez jakýchkoliv úrazů, neslo se po celou dobu v duchu fair play a celkově atmosféra byla vynikající a přátelská - tak co více si přát.

Moc děkujeme všem, kteří nám přijeli fandit, za diváckou podporu a všem borcům, kteří naší obec reprezentovali, GRATULUJEME!!!

HrybezHranic vysledky 2019

Fotogalerie: Hry bez hranic (2019)

Foto: Jiří Kočara