Posvícení, hody – ve Slezsku krmáš je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela. Tato slavnostní událost bývá v obci slavnostně připomínána. Podobně jako pouť, což ale znamená svátek patrona kostela. Obvyklými atributy krmáše jsou koláče, taneční zábavy aj. zvyklosti.

 Ne jinak se krmáš v sobotu 19. října slavil v Hostinci U Čendy v Hodoňovicích. Jeden rozdíl zde již po několik let návštěvníci hostince zaznamenávají, a to – hostinský Pavel Kowalczyk se svým kuchařem nepečou koláče, ale vždy připraví jako krmášové menu dozlatova vypečenou kachničku s červeným zelím a dvěma druhy knedlíků. Že se vám sbíhají sliny? Nedivím se! I tentokrát se menu povedlo a bylo jej třeba zapít správně vychlazeným pivem. Pravda, někteří raději vínem, ale to už je každého volba.

K tomu na sále od 19 hodin hrála výborná hudební skupina Bacardi, která nenechala nikoho dlouho sedět. Ve víru různých hudebních žánrů jsme proplouvali večerem, hosté také tleskali dětem z frýdeckého dětského domova za perfektně provedené taneční vystoupení. A když ještě před půlnocí byly losovány ceny v opravdu vesnické tombole, pak zábava skutečně nevázla. Kdo strávil tento sobotní večer s přáteli U Čendy na sále, jistě nelitoval.

Čendaspoláci, kteří zábavu při krmáši organizovali, děkují za přízeň a zároveň se těší na setkání při dalších akcích v Hodoňovicích.