Předvedlo nám to celkem 12 soutěžních týmů, které se v sobotu 30. 8. 2019 zúčastnily letošního    9. ročníku soutěže Gulášfest konané na přehradě Baška. Jejich úkolem bylo uvařit na místě jakýkoliv guláš s tím, že veškerá příprava od krájení cibule a masa, až po závěrečné dochucení, musí proběhnout na místě.

 Soutěžní týmy se sjely ze širokého okolí. Kromě několika místních to bylo například z Frýdku-Místku, Lipníka nad Bečvou, Klimkovic, Kokor u Přerova, Ostravice, Rychvaldu nebo Janovic. Už od brzkého rána se nesla okolím vůně bublající cibulky, což znamenalo, že boj o nejlepšího kuchaře ve vaření kotlíkového guláše začal. Během dne bylo nutno načasovat vaření tak, aby soutěžní guláš byl právě v 16 hodin ve své nejlepší formě, neboť právě v tuto chvíli bylo zahájeno divácké hodnocení a proběhl odběr vzorků soutěžních gulášů pro porotu.

Návštěvníci využívali nádherného počasí a přicházeli po celý den, aby mohli ochutnat také spoustu nesoutěžních gulášů, nebo například bramborové placky, pečený bůček, palačinky, koláče, buchty, klobásky a sýry. Pro děti pak byly připraveny nafukovací hrady, skákací atrakce, malování pískem a poníci. Bylo vidět mnohdy celé rodiny, které se bavily, odpočívaly a ochutnávaly, ale především si užívaly nádherného dne posledního víkendu prázdnin.

Jakmile se čas naplnil, začala soutěžní ochutnávací část programu. Po sečtení bodového hodnocení všech soutěžních disciplín naší poroty a po přepsání a započtení výsledků diváckého hlasování jsme měli jasno a mohli jsme přistoupit k vyhlášení nejlepších týmů ve vaření kotlíkového guláše na Gulášfestu 2019.

Diváci, kteří měli možnost se zapojit do hodnocení soutěžních gulášů, zvolili jako svého favorita kančí guláš na houbách týmu Pirátů, který k nám přijel z Ostravice. Divácké hlasování tradičně probíhá formou testovacích porcí, v letošním roce to bylo 6 porcí na jednoho hodnotícího diváka. A protože je počet diváků, kteří se mohou zapojit do divácké poroty po zakoupení kartičky se seznamem hodnocených týmů, omezen počtem soutěžních týmů a pravidly stanoveným množstvím guláše určeným pro soutěžní část Gulášfestu, tak se opět bohužel nepodařilo uspokojit všechny zájemce o účast na tomto diváckém hlasování. Ti méně šťastní ale měli i nadále možnost ochutnat soutěžní i nesoutěžní guláše na vlastní pěst nebo spíše na vlastní pusu.

A pak už bylo možno přistoupit k vyhlášení celkových výsledků. Vítězem se stal tým Pirátů s celkovými 146 body, který tak potvrdil verdikt diváků. Druhé místo si vyvařil tým Vařečky se 136 body, kterému se výtečně povedl hovězí guláš z mladého býčka. V těsném závěsu skončili na třetím místě se 134 body Synci a jejich synkům hovězí guláš.

Abychom odměnili také diváky, kteří nám pomohli při diváckém hlasování, rozdali jsme spoustu krásných a hodnotných cen také v rámci tomboly, kdy jsme losovali z ústřižků vyplněných a odevzdaných hlasovacích lístků.

Letošní vyhlášení výsledků proběhlo v docela zrychleném tempu, protože se viditelně zlověstně blýskalo a bylo vidět, že máme pouze pár minut, než se bouřka dostane přímo k nám.

Musím říct, že i přesto, že se na takovéto situace připravujeme poměrně intenzivně (jsme na ně na našich akcích už tak nějak zvyklí...), tak na nás bouřka dokázala vymyslet zase něco nového. Naštestí jsme s ní souboj úplně neprohráli, byla to jen remíza, a tak jsme po necelé hodině přerušení programu z technických důvodů mohli pokračovat dále. Rozjela se večerní taneční zábava, která se nesla v duchu hitů česko-slovenské hudby od 80. let po současnost.

V letošním roce bylo sice méně soutěžních týmů než v létech minulých, ale dle názoru pravidelných návštěvníků akce byly jejich výtvory o to chutnější.

Z letošního ročníku si odnášíme i my pořadatelé také jedno poučení. Přesto, že několik výčepů jelo naplno, nádherné počasí a vysoké teploty zapříčinily, že se neustále tvořil dlouhý had žíznivých návštěvníků. Jsme si toho vědomi, že čekání bylo chvílema delší, a poučeni z letošního ročníku se pokusíme pro příště výčepy ještě více posílit.

Fotky si můžete prohlédnout zde : Fotogalerie David Šrubař