Zdeněk Pácha z Kunčiček u Bašky vynesl v neděli 11. srpna 2019 na Sněžku tři padesátilitrové sudy plných piva, včetně vlastnoručně vyrobené krosny s úvazky -  211 kg těžký náklad a zapsal se tak do České knihy rekordů. Splnil si tak svůj další velký sen a cíl.

 Trasu tkvz. Jubilejní cestu od Slezského domu na polské straně Krkonoš, dlouhou 1888 metrů s převýšením 208 metrů, absolvoval nosič za 3 hodiny a 27 minut. Na trati udělal 97 krátkých zastávek.

"Cítím se velmi dobře, šlo se mi fajn. Na trase jsem také mnohokrát vtipkoval: pil iontový nápoj v podobě "humusu" a viděl okolo růst fialky, kopřivy, apod." Umím si představit, že bych dnes zvládl 230, později snad i 250 kilo, " překvapil Pácha, který v cíli nevypadal vůbec vyčerpaně. " Nezadýchával jsem se ani nijak moc nepotil, a tedy ani nepil. To však bylo pro můj doprovod, který mě, vyjma mého syna Davida, v tomto směru neznal, a zejména pak "mou" doktorku, která mě byla připravena v případě potřeby poskytnout 1. pomoc, zejména v závěru ,docela frustrující. Přesto jsem musel dělat přestávky.

Obdivuhodný výkon 51letého pravidelného účastníka závodů horských nosičů v Krkonoších, Jizerských horách a Vysokých Tatrách monitoroval celou dobu Luboš Rafaj, šéf agentury Dobrý den z Pelhřimova, který zaznamenává české rekordy a kuriozity. Ten jej označil za vyjímečnou událost, kdy "Během třiceti let, každý rok, registrujeme tři stovky rekordů, máme jich dohromady kolem deseti tisíc. Tohle, co předvedl, patří do absolutní špičky, " řekl Luboš Rafaj.

  Zdeněk Pácha tak překonal nejen svých 150 kg z loňského roku (1 hodina 15 minut), ale i výkon Štěpána Domodára z letošního července, který vynesl na Sněžku 170  kilogramů za 4 hodiny a 22 minut a zároveň slovenský rekord, který držel Laco Kulanga s výkonem 207,5 kilogramů z roku 1993.

 

Zdroj: Krkonošský deník, Zdeněk Pácha

 Článek s fotogalerií můžete shlédnout zde: Krkonošský deník