Zajímavosti a turistické památky Bašky

Krása prostředí

Baška leží v krásném podhorském prostředí, je ohraničená lesy a loukami, protkaná potoky a oživená rybníkem a přehradní nádrží. Přehrada Baška nyní slouží k rekreaci, je vhodná ke koupání a vodním sportům. Rybáři si libují na "Hrázi", z loděnice v létě vyjíždějí pramice a šlapadla a na "Pláži" lákají nová sportoviště, občerstvení a autokemp. Procházka po březích přehrady je dlouhá 3 km a umožňuje krásné výhledy do kraje. Beskydy na dosah.

Bohatá historie

Historie Bašky, Kunčiček a Hodoňovic je bohatá, můžete jít po jejích stopách a poznávat zdejší přírodní, technické i sakrální památky. Více viz pododkazy v menu.

Osobnosti

Velká sportovní naděje Zuzana Schindlerová (*25.4.1987 Baška) Velmi úspěšná mladá sportovkyně světové úrovně, česká chodkyně, rodačka z Bašky, mistryně republiky v chůzi na 20 km trati v roce 2008, česká reprezentantka na Olympijských hrách 2008. Může se pochlubit cennými úspěchy, např. ME22 Debrecín - 20km chůze/6, nebo Univ. Bangkok - 20 km chůze/13. Na atletických závodech ve švýcarském Luganu 9. března 2008 splnila časem 1:33:15 A-limit na 20km trati a kvalifikovala se tak na olympijské hry 2008 v Pekingu v Číně. Tam na medajli sice tentokrát nedosáhla, ale překonala svůj osobní rekord a umístila se na krásném 27. místě z celkového počtu 48 závodnic. Blahopřejeme! Čestné občanství národního umělce Eduard Haken (*22.3.1910, + 12.1.1996) Eduard Haken byl světoznámý český pěvec, sólista opery Národního divadla Praha, jehož bas se vyznačoval krásnou barvou, objemným tónem, velkým rozsahem od sytě znějících profundních hloubek až po barytonové výšky a jedinečnou pěveckou technikou. Zpěváci LSPS Baška koncertovali naposledy s mistrem Eduardem Hakenem v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku dne 8. října 1994. Den poté, 9.10.1994, tento zpřízněný umělec přijal Čestné občanství Bašky jako náš výraz obdivu a uznání za vše krásné, čím se vepsal do srdcí občanů Bašky. Jeho nadšení bylo dojemné. Lašský smíšený pěvecký sbor Baška a umělci Národního divadla Praha uskutečnili mnohé společné koncerty, a to v blízkém okolí - např. v Nošovicích, Frýdku-Místku, ale také v Roztokách u Prahy, či v Třeboni. Vedle řady sólistů opery zde vystupovali i sólisté činohry ND Praha. Za všechny uveďme alespoň jedno jméno - Marie Glázrová, zasl. umělkyně, rodačka z Horní Suché.

Zápis v Knize rekordů

Agentura Dobrý den z Pelhřimova vydala certifikát a provedla zápis do Knihy rekordů za nejvíc lidí cvičících aqua-aerobic. Tento úspěšný pokus o rekord se konal při akci Baškohrátky dne 16. srpna 2008 v přírodní vodě přehrady Baška.