predmajove-posezeni Noc před prvním májem patří tradičně čarodějnicím. Slétají se u nás v Beskydách na nejvyšším vrcholku – na Lysé hoře. V Hodoňovicích, na rynku před hostincem U Čendy, si už dopoledne dali sraz koňaři a odpoledne se začínaly slétat na zahradu hostince i čarodějnice – malé, velké, ale i úplná rarita – čarodějové. Kupodivu toto netradiční propojení koní s čarodějkami vůbec nedělalo problém, ba naopak. A jak vlastně k této zajímavé akci došlo?

„7. ročník vozatajské vyjížďky a koní v sedlech se rozhodl Moravskoslezský spolek chovatelů koní Haflingů tentokrát zahájit a ukončit v Hodoňovicích. Protože zdejší Čendaspolek je velice akční, jeho členové rádi přijali toto zpestření s koňmi pro svou připravovanou akci s čarodějnicemi," uvedl na vysvětlenou koňař tělem i duší – Jaroslav Naisar z Kunčiček u Bašky.

Tak se poslední dubnové dopoledne, za slunečného počasí, začaly sjíždět před hostincem U Čendy nablýskané kočáry, bryčky, objevovali se i jezdci a jezdkyně na koňských hřbetech. Byla to nádherná podívaná na urostlé koně různých plemen – Haflingů, Českých teplokrevníků, Merenských koní, irských Tinkrů. Ale přijeli i chovatelé poníků. Celkem organizátoři zapsali na vyjížďku 11 bryček a kočárů ze širokého okolí.

„Vidím tady jezdce nejen z okolních vesnic – z Palkovic, Metylovic, Lhotky, jsou to většinou celé rodiny, které se koním věnují, nemají to jako své zaměstnání, ale koníčka. Po kopytě sem přijeli koňaři až ze Suchdolu, rodina Šigutova z Metylovic se předvedla v bryčce v krásných krojích. Myslím, že se je na co dívat," podotkla Ivana Lasáková z Palkovic. Skutečně, když se koně daly podle pokynů organizátorů do pohybu na připravenou okružní jízdu, byla to nádhera.

Než se kočáry a koně i s jezdci vrátili, postavili místní hasiči za hostincem májku, Čendaspoláci začali připravovat občerstvení. Nejen pro vyhládlé jezdce, ale pro všechny, kteří se přišli na zahradu U Čendy pobavit. Smažily se bramboráky, steaky, byly napečeny koláče, čepovalo se pivo i mok ostřejší. Slétaly se malé čarodějnice, i ty odrostlejší, pro které si moderátorka čarodějnického reje Hana Poledníková připravila soutěže zručnosti. Došlo nejen na vyhlášení miss a missis čarodějnice, své zhodnocení „spanilé koňské jízdy" provedli i koňaři.

Vítězné poháry za první až třetí místo, pořízené za finanční podpory místního sponzora, obdrželi: Zbyněk Řemelka z Hradce nad Moravicí, chovatel poníků z jízdárny z Nových Dvorů Jan Míček a Alfréd Krčmář z Markvartovic. Putovní pohár celkového vítěze 7. ročníku vozatajské vyjížďky spočinul v rukou kunčičského koňaře Jaroslava Naisara. „Zdá se, že se celá akce, až na menší kolizi mé bryčky, zdařila, byli jsme spokojeni my koňaři i Čendaspoláci a to je myslím to nejlepší ocenění organizátorům," – zhodnotil na závěr Jaroslav Naisar.

K večeru se i nad Hodoňovicemi přehnal téměř májový deštík, což ale neodradilo hosty, aby se nepobavili dále za zvuku kytar, harmoniky i houslí, které rozezvučeli místní „amatérští umělci" na tzv. „Čendových schodech" – provizorním podiu. Děti i dospělí si zazpívali, zatančili na přírodním parketu, dohořívající vatra dala možnost opékání buřtů i zahřátí se.

Další fotografie ve fotogalerii - Předmájové posezení v Hodoňovicích (2011)

Joomla SEF URLs by Artio