{pgslideshow id=21|width=90|height=59|delay=3000|image=S|pgslink=1}

V Bašce v sobotu připravili akci s názvem Vánoční veselé hodování. Na příchozí čekaly domácí zabijačkové hody i tradiční vánoční nápoje, děti si přišly na své v dílně, kde si mohly vyrobit například vánoční ozdoby.

Odpolední hodování v areálu kulturního domu připravilo Sdružení pro Bašku ve spolupráci s obcí Baška.

„Podílíme se na pořádání kulturních akcí, některé připravujeme sami. Jednou z největších akcí jsou Baškohrátky. Tady se jarmark koná vždycky, v posledních třech nebo čtyřech letech, letos jsme jej pojali trošku jinak," vysvětlil předseda sdružení David Blahut.

„Není to prodejní akce, ale zejména vánoční hodování. Lidé přijdou, povykládají si s přáteli, předávají si různé recepty," řekl třiatřicetiletý Blahut s tím, že akce klade velký důraz na děti. „Uvnitř jsou vánoční dílny, kde zdobí perníky, malují si, vytvářejí ozdoby," doplnil. Během večera vypouštěl i takzvaná létající přání, před kulturním domem se na plátně promítala slavná pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Velký zájem byl rovněž o výrobky z domácí zabijačky. „Lidé kupují jelita, jitrnice, tlačenku, svíčkovou i maso," konstatoval Blahut. Zdůraznil ale, že sdružení nemá z akce žádný finanční zisk. „Nejsme nároční, nemáme z toho žádné příjmy. Jsme rádi, že to probíhá," pravil.

V dětské dílně se objevila například šestiletá Hana Sanitrová. „Maluju starobylou pec," naznačila. Dobře se bavila i její maminka Lenka. „Na podobné akci jsme tady byli už loni. Líbilo se nám to, takže jsme znovu přišli. Dnes se tu lije olovo, určitě si to půjdeme vyzkoušet," uvedla Lenka Sanitrová, kterou zaujal i nápad s promítáním pohádky. „V tom předvánočním shonu se člověk odreaguje, setká se s přáteli, dá si punč, vánoční grog," shrnula.

U jednoho ze stánků postávala Olga Šodková. „Je to úžasné, my jsme rádi, že se najdou lidé, kteří to dokážou zorganizovat. Koupila jsem si guláš, abych podpořila bašťanské podnikatele, pak termo legíny, aby mi nebyla zima. A těším se na ohňostroj," smála se osmatřicetiletá Šodková.

Zima nikomu nevadila. „Je asi minus osm stupňů, prodejci mrznou, ale s radostí," ozvalo se ze stánku. Vánočními nápoji se zahřívala i Olga Šodková. Prozradila, že o víkendu měla důvod k oslavě. „Předevčírem jsem se stala babičkou," řekla.

Navzdory mrazu se v areálu kulturního domu vystřídaly stovky lidí. Mohli se ohřát u ohně před budovou. „K vánoční atmosféře to patří," poznamenal David Blahut.

Zdroj: fm.denik.cz
Fotografie: David Blahut

Joomla SEF URLs by Artio