LSPS-logoNejenom kostel sv. Václava v Bašce byl místem,kde o letošních Vánocích zazněla v podání Lašského smíšeného pěveckého sboru Česká mše vánoční-Hej Mistře- Jana Jakuba Ryby.

Skladba, kterou složil v roce 1796, je nejcennějším skvostem mezi několika sty Rybových děl, který dodnes patří k nejoblíbenějším postavám české kantorské tvorby 2. poloviny 18. století. Život tohoto přeštického rodáka je spjat s kostelním kůrem v Rožmitále pod Třemšínem. Z celé mše na nás dýchá radost a veselost, která je stejná, jak její atmosféru popsal český spisovatel Jindřich Šimon Baar ve svém románu Paní komisárka.

„Český, česky zpívá Hadam Krutina! Každému slovu posluchači rozumějí, žádná latina, sladká řeč mateřská velebně se ozývá nad hlavami osadníků a z kůru letí přímo k oltáři Božímu".

Bašský pěvecký sbor má tuto nádhernou skladbu ve svém repertoáru prakticky již od vzniku sboru, v roce 1953. Zazněla na desítkách vystoupeních nejenom v Bašce, Hodoňovicích, ale mohli ji slyšet v chrámech a v sálech mnoha dalších míst naší vlasti. Asi již jen nejstarší pamětníci sboru si ještě pamatují na rok 1971,kdy její uvedení v Bašce bylo na pokyn z „ vyšších míst" zakázáno, ale to už je na štěstí jen vzdálená minulost, ale možná také varující „memento", abychom nezapomínali.

Jen o letošních vánocích si tuto skladbu ,ve velice úspěšném podání sboru, mohli vyslechnout nejenom v Bašce, ale také v kostele sv. Martina ve Skalici, v kulturním domě Hovězí a v kostele Novém Hrozenkově. Nezapomenutelným zážitkem pro všechny členy sboru bylo její letošní uvedení v kostele sv. Jana a Pavla v Místku, kde s bašským pěveckým sborem vystoupil: Ženský pěvecký sbor B.Martinu, Mužský pěvecký sbor Vítkovice –za doprovodu Symfonického orchestru z Frýdku- Místku-

„Kostel byl zaplněn do posledního místa, atmosféra fantastická, prostě „super"- na to se nedá zapomenout", a to nás ještě čeká další vystoupení v kostele Panny Marie v Hodoňovicích, i na to se velice těšíme," připomenula jedna z členek sboru Ing. Kateřina Čečotková.

Lašský smíšený pěvecký sbor vedený dirigentkou Mgr. Janinou Ptakovou, která ke zkouškám a vystoupením sboru dojíždí až z Havířova, společně se všemi členy sboru- i jeho předsedou a duší sboru panem Michalem Válkem také svými letošními vánočními koncerty jenom znovu potvrdili, že sbor právem patří k rodinnému stříbru Bašky- obci, kterou tak úspěšně representuje- není to jenom o zájmu a lásce ke zpěvu, ale především o nesmírné obětavostí všech jeho členů. 

Joomla SEF URLs by Artio