cendaspolek-logoTak se nazývala nevšední akce, která proběhla uplynulou sobotu v hostinci U Čendy v Hodoňovicích. Je až neuvěřitelné, že celkem bylo přihlášeno k soutěži 49 štrúdlů sladkých a 27 slaných.

Místní Čendaspolek spolu s osadním výborem a fojtem připravovali sál už od pátku, protože podle nadšení zdejších i přespolních hospodyněk, které se chtěly se svými výrobky zúčastnit této akce, se dala čekat velká účast. A skutečně, krátce po poledni začaly chodit celé rodiny s voňavými štrúdly různých tvarů, velikostí, na sladko i slano plněné. Je až neuvěřitelné, že celkem bylo přihlášeno k soutěži 49 štrúdlů sladkých a 27 slaných, byly jim přiděleny čísla, aby hodnocení bylo anonymní. Takže porota měla jistě nelehký úkol, aby vše zdegustovala a objektivně vyhodnotila ty nejlepší výrobky. Porotci se ujali své úlohy ihned po zahájení akce moderátorkou Dajanou Zápalkovou. Kritéria, která se u štrúdlů posuzovala, byla: vzhled, chuť, originalita. Takže rozmanité tvary jako dvojčata, had, krokodýl měly body k dobru v závěrečném hodnocení výrobků. Co se chutě týká, porotci upřednostňovali výraznější chuť.

„Snazší bylo hodnocení slaných štrúdlů, protože zde dominovaly listová těsta s neobvyklými náplněmi jako je třeba tvarůžek, houby, kyselé zelí či niva. Těžší posuzování pak připadlo na sladké výrobky, kde se objevila těsta kynutá, křehká, s jogurtem, sádlem s rozmanitým druhem nádivek. Nebyly to jen jablíčka, ale tvaroh, mák, ovoce, pudink atd." – dodal předseda poroty Milan Hlisníkovský, majitel pekárny v Dobré.

Ostatní porotci, kterými byli šéfkuchař Jan Náhlík, cukrářka Miluše Vyvialová, poeta Bohumír Vidura či zástupkyně lidu Stanislava Vítová, jeho slova jen potvrdili.

Když po nelehkém rozhodování poroty došlo na vyhlášení vítězů, z 1. místa v kategorii sladkých štrúdlů se těšila Hana Poledníková z Bašky - Hodoňovic, která upekla listový závin s mákem ve tvaru dvojčat. Když se jí moderátorka zeptala, proč právě tento tvar, odpověděla:

„U mne to je jasné, mám dvojčata – děvčata, každá chtěla svůj štrúdl, proto jsem to vyřešila takto. Peču velice málo, takže vítězství mne skutečně překvapilo," dodala šťastná kuchařka.

Kategorie slaných výrobků našla svoji vítězku v hodoňovické občance. Stala se jí Jana Židková, která svůj křehký štrúdl se salámem, klobásou a mrkví ve tvaru hada pekla se svými dětmi a dodává:

„Připravovali jsme se na pečení již několik týdnů předem, s dětmi jsme vymýšleli různé tvary, náplně. A to, že jsme dnes vyhráli nás jistě těší," dodává Jana Židková, která je kuchařkou v bašské škole.

Protože v sále byla asi padesátka dětí, nezapomněli pořadatelé ani na ně a měli pro ně nachystaný zajímavý program, který si moderovala lesní žínka Kamenice – opět Jana Židková. Ta si celé zábavné odpoledne pro děti připravila společně s manželem Petrem. A že bylo skutečně plné nápadů a překvapení, o tom svědčily rozesmáté tváře dětí různého věku. Nejdříve vystoupili klauni Jondaso a Aleso (Aleš Ludvík se synem Jonášem z Hodoňovic), kteří vtahovali děti do svého představení. Protože se blíží Vánoce, děti sdělovaly svá tajná přáníčka, ta byla napsána na papírové balónky, které byly pak vypuštěny venku, aby letěly za Ježíškem.

Když se začalo stmívat, vydaly se děti doprovázeny rodiči a  lesní žínkou na strašidelnou pouť s lampióny. Cestou potkaly bílou paní Čenduli, čaroděje Kostelzvona, Hejkala z Kopečka, vodníka ze Zbochova rybníka či se setkaly v dnes již zavřené škole se školními strašidly. Každá postavička si dětem postěžovala na svůj osud a děti trochu obveselila či vystrašila. Za svůj statečný výkon ze setkání se strašidly, děti pak obdržely na sále od lesní žínky Kamenice účastnický list za odvahu a odměnou jim bylo i tancování při hudbě, kterou produkoval hudebník Zdeněk Hlubek během celého odpoledne. Pro hosty, kteří setrvali do pozdních večerních hodin a měli chuť tancovat, vybíral pak skladby ze svého rozmanitého repertoáru.

„Jsem ráda, že se v Hodoňovicích pořádají akce pro rodiny s dětmi. Přijdeme zde do hostince U Čendy manželem a dvěma syny vždy s velikým očekáváním, jak se děti pobaví. Ještě nikdy jsme nebyli zklamáni. Přitom se zde my můžeme setkat s přáteli, dát si něco dobrého k jídlu, k pití. Dnes nás velice občerstvil výtečný punč a pak i ochutnávka soutěžních štrúdlů. Děti jsou nadšené uvedeným programem, takže prima odpoledne, děkujeme organizátorům", řekla s nadšením místní občanka Markéta Zamarská.

Celkové pořadí:

Kategorie sladkých štrúdlů:

  1. místo: Hana Poledníková, Listový štrúdl s mákem, dvojčata
  2. místo: Bronislava Blahutová: Křehký štrúdl s jablky, krokodýl
  3. místo: Jana Židková s dětmi, Sádlový štrúdl s tvarohem a jablky, tvar dítěte Čendaspoláka
  4. místo: Iveta Fišerová, Štrúdl z listového těsta s tvarohem
Kategorie slaných štrúdlů:
  1. místo: Jana Židková s dětmi, Křehký štrúdl se salámem, klobásou a mrkví, tvar hada
  2. místo: Hana Poledníková, Štrúdl z listkového těsta s tvarůžky
  3. místo: Jana Borovcová, Štrúdl z listového těsta s houbami a šunkou
  4. místo: Dagmar Klusová, Štrúdl z listového těsta s anglickou slaninou a sýrem

Další obrázky ve fotogalerii 2010 - Štrůdlování

Joomla SEF URLs by Artio